Vylíhli se dva smrtelně jedovatí boomslangové. Mimo Afriku žijí jen ve Dvoře Králové.


21.7.2022
V zázemí expozice Jedovatá Afrika zaznamenali chovatelé další úspěch. Vylíhla se tu dvě mláďata bojgy africké neboli boomslanga.

Tohoto smrtelně jedovatého hada chovají pouze tři zařízení na světě, zařazená v globální databázi zoologických zahrad ZIMS. Dvě jsou v Africe, mimo ni lze bojgy spatřit pouze ve Dvoře Králové, který chová největší skupinu. Včetně dvou nejnovějších mláďat čítá pět hadů. Dvůr Králové je jediná instituce na světě, kde se za poslední rok povedlo boomslangy rozmnožit. Safari park vůbec poprvé rozmnožil bojgy africké v roce 2017, tento odchov je tedy druhým výrazným úspěchem.

 

Boomslang je bystrý had. Jeho zvídavému vzhledu ještě dodávají velké oči, vůbec největší v poměru k tělu ze všech hadů. Pomocí nich a čichu boomslang hledá kořist. Jsou jimi malí ptáci nebo gekoni. Mláďata vylíhlá v safari parku začala ochotně přijímat potravu náhradní – malé žabky, které si safari park sám odchovává.

 

Chov boomslangů je extrémně vzácný pro jeho složitost a nebezpečnost. Boomslangové jsou velmi rychlí hadi s velmi silným jedem, který rozkládá cévní stěny a krevní buňky. Je velmi zákeřný, protože kousnutý člověk (na přirozenou kořist funguje jed mnohem rychleji) nemusí i několik dnů vědět o tom, že se otrava šíří tělem. Následně vnitřní krvácení přejde do vnějšího: kousnutý začne prudce krvácet z nosu, očí i dalších míst a většinou umírá. Poskytnutí protijedu bývá v tu chvíli už zbytečné.

 

Samotný protijed vyvinutý právě proti uštknutí boomslanga stojí kolem 6000 dolarů a je prakticky nedostupný. Práce s boomslangy proto vyžaduje ty nejzkušenější chovatele.

 

Vysokou úroveň chovatelů ve Dvoře Králové potvrzuje nejen rozmnožení boomslangů, ale i další úspěchy u jedovatých hadů: český prvoodchov zmijí Nitscheiových, jediné světové odchovy liánovců kapských nebo nedávné první mládě kobry kapské vylíhnuté v safari parku.

Fotogalerie