Samička Satu se narodila v Zoo Twycrossu, kde se specializují na chov primátů, 31. srpna 1999. Jejími rodiči jsou samice Theodora a samec Batu. Ve společnosti rodičů a mladšího sourozence Tamu žila do svých sedmi let, tedy do dospělosti. V prosinci 2006 bylo poprvé pozorováno její páření s otcem Batuem. To se mnohokrát opakovalo, v roce 2007 Satu zabřezla a 13. prosince 2007 porodila první mládě, bohužel však mrtvé. Aby se oplodnění vlastním otcem neopakovalo, veterináři začali Satu podávat orální antikoncepci Microgynon, běžné užívanou v humánní medicíně. Bylo ale jasné, že další soužití ve skupině s vlastním otcem nebude možné. Proto koordinátor chovu orangutanů bornejských doporučil vysazení antikoncepce a přesun Satu do ZOO Dvůr Králové, kam přicestovala 13. února 2009. Hned v březnu byla spojena se samcem Elmarem, který jí začal pářit. Satu však nezabřezla a Elmar byl přemístěn do nové expozice v pavilonu Ptačí svět se samicí Žanetou. Tu úspěšně napářil a mládě se narodilo 13. 11. 2010.
Před porodem Žanety byl Elmar přemístěn zpět k Satu, u které setrval až do středy tohoto týdne. Páření u nich pozorováno nebylo, ale chovatelé poznali, že je Satu pravděpodobně březí. Vlastní porod byl pro všechny překvapením. Předpokládaný termín porodu, který se u orangutanů určuje velmi těžko, měl být daleko později a ani samec Elmar nic „nehlásil“. Ten totiž na všechny své dřívější partnerky byl v jejich vyšším stupni březosti dost nepříjemný a musel být proto několik měsíců před porodem oddělován. V soužití se Satu se však ani v posledním týdnu žádné problémy neobjevily.
Druhým překvapením bylo místo porodu, který začal ve výběhu kolem čtrnácté hodiny. Zooložka Ing. Zdeňka Jeřábková připomněla: „ Orangutani rodí většinou v noci a ukrývají se na temných místech. Satu má však svůj výběh velmi ráda a cítí se v něm naprosto bezpečně. Když byla po svém příjezdu do zoo do výběhu poprvé vpuštěna, celý týden se nechtěla vrátit do vnitřní expozice. Chovatelé se o ní tenkrát báli, ale ona byla naprosto spokojená. V současné době se sice po každé vycházce vrací pravidelně domů, ale výběh má stále nejraději, proto jí asi nevadilo v něm i rodit“. Porod tak probíhal za přítomnosti samce před očima návštěvníků a díky pohotovému fotografovi panu Jaroslavu Bendovi z Trutnova má zoo i unikátní fotografie.
Ošetřovatelky totiž musely v první řadě nejrychleji oddělit Elmara. Ten se naštěstí nechal nalákat na krmení a vrátil se domů. Satu mezitím v klidu porodila zdravé mládě a sama si ho očistila. Po té i ona odešla bez problémů do své vnitřní expozice. Porod prvního živého mláděte ji však stejně zaskočil a je znát, že je trochu nervózní a velmi opatrná. Většinu dne tráví schovaná i s mládětem v kupě dřevité vlny. O mládě se dobře stará a ošetřovatelé doufají, že mu dává i pravidelně pít. Následující dny budou rozhodující a všichni doufají, že si prvorodička s mládětem poradí. Pavilon lidoopů zůstává pro návštěvníky otevřen, ale ošetřovatelé v něm udržují klidový režim.
Narození druhého mláděte orangutana bornejského v ZOO Dvůr Králové během pouhých 10 měsíců je dalším obrovským chovatelským úspěchem. Orangutani bornejští patří v přírodě mezi nejohroženější zvířata a zoo tak úspěšně plní svojí úlohu genobanky ohrožených druhů.
Autorem fotografií je pan Jaroslav Benda z Trutnova.
Významný chovatelský úspěch, mládě orangutana bornejského.
2.9.2011
Ve středu odpoledne porodila samice orangutana bornejského Satu své první, živé mládě. Porod proběhl ve výběhu před očima návštěvníků. Matka se o mládě stará. Pavilon lidoopů zůstává pro veřejnost otevřen.