Zástupci Skupiny ČEZ představili jména dvou mláďat z mimořádné úrody žiraf Rothschildových v Safari Parku Dvůr Králové


18.12.2023
Skupina ČEZ, která je hlavním partnerem safari parku, upozornila na nedobrou situaci řady druhů zvířat v přírodě. Ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková připomněla, že dobré zoologické zahrady dnes sehrávají v přežití ohrožených živočichů mimořádně důležitou úlohu.

Zcela mimořádný rok v chovu žiraf Rothschildových zažil Safari Park Dvůr Králové – podařilo se jich odchovat hned šest. V den zahájení Vánoční zoo zástupci Skupiny ČEZ představili jména dvou z nich. „Je nám ctí představit veřejnosti jména mláďat tak ikonického druhu, jako jsou žirafy. A navíc druhu, v jehož chovu safari park nemá na světě konkurenci,“ říká Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ. S chovateli vybrali jména Imani, které ve svahilštině znamená víru či naději, a Lilibet, které odkazuje k anglické královně Alžbětě II. „Lilibet byla prvním mládětem zatím nezkušené samice Olivie. Musela se potýkat s nesnázemi, ale všechno zvládla,“ podotýká kurátor Luděk Čulík.

Šest mláďat za poslední rok je nejvyšší počet v jakékoli světové zoo. Situaci umožnila „zelená“ od koordinátora evropského chovu, který po letech cíleného útlumu doporučil nové odchovy mláďat v partnerských zahradách včetně dvorského safari parku. Žirafy Rothschildovy chová safari park již přes 50 let, v roce 1969 přišla první zvířata z jednoho z transportů legendárního ředitele Josefa Vágnera přímo z Ugandy. V roce 1972 se ve Dvoře Králové narodilo první mládě v celé zemi. Od té doby se v Podkrkonoší narodilo světově bezkonkurenčních 276 žiraf, z nichž 182 je právě žiraf Rothschildových.

Současná situace žiraf přitom začíná připomínat někdejší situaci nosorožců. I v tomto případě jde o dříve poměrně početný druh, který vlivem lidské činnosti mizí. Zatímco v roce 1985 žilo na světě kolem 155 tisíc žiraf, v roce 2015 to už bylo pouze kolem 95 tisíc. Za tento téměř 40% pokles, v některých oblastech dokonce pokles o 95 %, mohou přeměna přirozeného prostředí, úbytek míst k pastvě, pytláctví i války. „Věříme, že i díky snahám výborných zoologických zahrad, jakou je i safari park, se povede tuto nedobrou situaci zvrátit a žirafy nedopadnou jako nosorožci bílí severní. V jejich případě nyní na světě zbývají už jen dvě zvířata: samice Fatu a Nájin narozené ve Dvoře Králové,“ upozorňuje Michaela Ziková.

Právě na záchraně nosorožců bílých severních spolupracuje Nadace ČEZ se safari parkem dlouhodobě. Jejich přežití závisí na pokročilých metodách umělého oplodnění a i v letošním roce tým koordinovaný Safari Parkem Dvůr Králové v záchraně nosorožců pokročil. Byla vytvořena další embrya z vajíček samice Fatu a tým BioRescue koordinovaný safari parkem pracuje jak na prvním úspěšném transferu embrya do těla náhradní matky, tak na vytváření embryí kompletně v laboratoři.

„Mimořádný pokrok v záchraně nosorožců bílých severních, kterého se nám v posledních letech povedlo dosáhnout, by byl jen obtížně představitelný bez podpory Nadace ČEZ. Její představitelé nám věřili už v dobách, kdy naše plány na záchranu nosorožců bílých severních mnoha jiným připadaly téměř neuskutečnitelné. Důvěry nadace si velmi vážíme a věříme, že se i v následujících letech dokážeme odvděčit dalšími úspěchy v záchraně nosorožců,“ uzavírá Jan Stejskal, vedoucí zahraničních projektů Safari Parku Dvůr Králové.

 

Fotogalerie

O zvířeti