ZOO Dvůr Králové chce obnovit chov psů hyenových


7.10.2016
Návštěvníci ZOO Dvůr Králové mohou od konce září vidět v pavilonu šelem novou chovnou skupinu psů hyenových. Z římské zoo přicestovala na konci roku 2015 tříletá samice Fiona, bratři Dědek a Jezevčík z Francie se k samici připojili na jaře 2016. Dvorská zahrada tak chce navázat na minulé úspěchy v chovu těchto psovitých šelem.
Psi hyenoví jsou velmi společenská zvířata, která ve volné přírodě žijí v početných smečkách. „Jakmile se nám podařilo získat k samici nového samce, smečku jsme po nutné karanténě brzy spojili. Od prvního okamžiku působí skupina sehraně a Fiona má z nových partnerů obrovskou radost,“ říká zooložka Gabriela Linhart.

Psi hyenoví patří mezi nejlepší lovce na světě. Loví ve smečce, kterou vede vůdčí samec. Dokáží běžet rychlostí až 65 km/hod a jsou velmi vytrvalí. Troufnou si tak i na mnohem větší kořist, než jsou sami, například zebry nebo pakoně. Díky vzorné spolupráci při lovu bývá jejich úspěšnost až 80%.

Žijí v Africe v oblastech jižně od Sahary a vyskytují se v savanách, polopouštích, ale i horách. Ve skupině psů hyenových se projevuje silné sociální chování. Před začátkem lovu probíhají tzv. zdravící rituály, po úspěšném lovu vyvrhují potravu ostatním jedincům, kteří se neúčastnili. O mláďata, kterých se v jednom vrhu rodí průměrně 7 -10, pečuje více členů smečky zároveň.

ZOO Dvůr Králové získala prvního psa hyenového v roce 1960 a od té doby úspěšně odchovala přes 120 mláďat. „Bohužel za posledních 7 let jsme tu neodchovali žádný přírůstek, proto věřím, že se nám díky nové skupině podaří navázat na chovatelské úspěchy z minulosti,“ dodává Linhart.

Ve volné přírodě jsou tato zvířata kriticky ohrožena. Největší hrozby spočívají v nákaze tzv. psinkou, kterou roznášejí toulaví domácí psi, a ve zmenšování jejich loveckých teritorií. Psi hyenoví urazí za den i desítky kilometrů, mnozí z nich tak skončí pod koly aut. V současné době je počet volně žijících jedinců odhadován na 3000 – 5000.