ZOO Dvůr Králové má nový přírůstek - samce nosorožce tuponosého jižního původem z Afriky


1.12.2015
ZOO Dvůr Králové získala do svého chovu nosorožce tuponosého jižního. Samec jménem Pamir byl do zoo přivezen z belgické zoologické zahrady Pairi Daiza v rámci Evropského záchovného programu. Narodil se v jižní Africe v roce 2007, do Evropy putoval o čtyři roky později.
Královédvorská zoo už přes 40 let vede snahy o záchranu severního poddruhu nosorožce tuponosého. Vzhledem k tomu, že severní nosorožci už mohou být rozmnoženi pouze pomocí metod umělé reprodukce, rozhodla se zoo obnovit chov jejich příbuzného jižního poddruhu nosorožce tuponosého. To je důvodem Pamirova příjezdu.

„Pamira chceme postupně seznamovat se samicí Jessikou. Od 80. let se nám v zoo nepodařilo odchovat žádné mládě jižního poddruhu nosorožce tuponosého. Doufáme proto, že Pamir s Jessikou spolu brzy utvoří pár a zplodí potomka,“ říká zoolog Jiří Hrubý.

Jessika byla do ZOO Dvůr Králové převezena v roce 2013 z německého Serengeti Parku Hodenhagen, kde v minulosti již jedno mládě porodila. Šest týdnů po příjezdu byla spojena s dvaačtyřicetiletým samcem Natalem. I přes několik pokusů o páření Jessika nezabřezla. V roce 2014 podstoupila vyšetření reprodukčních orgánů, které neodhalilo vážnější komplikace. Tým zoologů královédvorské zoo věří, že by Pamir mohl být v této situaci řešením.

ZOO Dvůr Králové patří mezi nejúspěšnější chovatele nosorožců na světě, dokonce je vrací do jejich původního prostředí v Africe. V současnosti ZOO Dvůr Králové pomáhá se záchranou nosorožců zejména v Keni a v Tanzanii.