Africký festival v ZOO Dvůr Králové


22.7. - 30.7.2017
V sobotu 22. července bude ve dvorské zoo zahájen tradiční Festival Africa Live plný africké hudby, tanců, umění, ale i jídla a zábavy pro děti. Hlavními hvězdami festivalu jsou zimbabwská hudební a taneční skupina IYASA, šestice muzikantů Black Messengers Afro Band a zpěvačka Noma. Festival potrvá do 30. července.

Pestrý program však nabízí návštěvníkům i další africká vystoupení, těšit se tak mohou na bubeníky ze států západní Afriky nebo zpěváky a tanečníky z Gambie a Senegalu.

Vybrané večery budou patřit tradiční hudbě ze všech koutů Afriky v podání skupiny Black Messengers, koncertu skupiny IYASA nebo zpěvačce Nomě, která byla minulý rok nominována na cenu Zimbabwe Women Awards (ZIWA).

Chybět nebude oblíbené promítání filmů s africkou tematikou – dojde tak třeba na film Tarzan či slavné romantické drama Vzpomínky na Afriku. První festivalovou sobotu bude večerní program doplněn úchvatnou ohnivou show.

Kromě hudebních a tanečních vystoupení mohou návštěvníci během festivalu vyslechnout řadu přednášek o životě v Africe nebo se zajít podívat na tržiště a koupit si pravý africký suvenýr nebo ochutnat domorodé speciality. Ani letos nebudou vynechány módní přehlídky kolekce Bushman a Veba Broumov.

Na své si během festivalu přijdou i děti. Každý den na ně čekají dovednostní úkoly a soutěže, za jejichž splnění získá každý malou odměnu. To vše doplněno oblíbeným malováním na obličej nebo zaplétáním typických afrických copánků.

Součástí programu bude také slavnostní pojmenování prvního mláděte hrabáče kapského, které se ve dvorské zoo narodilo na jaře tohoto roku.

Festival potrvá do neděle 30. července a vstup na něj je pro návštěvníky zoo zdarma.

Podrobný program najdete v pdf příloze na konci této stránky.

 

Festivalové vstupné
Jednodenní vstupné  v rámci běžného vstupného do zoo
Festivalová permanentka na 9 dní (platnost 22. - 30. 7.) 290 Kč/ dospělí 220 Kč/ děti do 15 let
Večerní koncerty (vstup po 19.30 hod) 100 Kč/ dospělí 50 Kč/ děti do 15 let
Letní kino 60 Kč/ dospělí 30 Kč/ děti do 15 let

Přednášky

John L. Brom – sólo dlouhé 61 let, Martin Šíl

24. července, 15.3, Galerie Zdeňka  Buriana

Píše se rok 1908. Rakousko-Uhersko je ještě v plné síle. Ve východočeské Chocni právě začíná svou cestu malý Ladislav. Svět se otáčí, míjí první světová válka, po ní i ta druhá. V roce 1969 umírá na cestě mezi Montrealem a New Yorkem muž jménem John. Cesta se uzavírá. Za jedenašedesát let stihl být hercem, tanečníkem, režisérem a producentem v prvorepublikovém Československu, aby po druhé světové válce utekl před komunisty k novému životu – životu cestovatele, dobrodruha a dokumentaristy, kterého u nás bohužel téměř nikdo nezná.

Slepice krásného peří nesedává v koutě (západoafrické přísloví), Marie Imbrová

25. července, 15.30, Galerie Zdeňka  Buriana

Vyprávění Marie Imbrové o životě žen v Keni, ZImbabwe, Senegalu a Ghaně. Životní postoje, rady a zkušenosti jejích afrických přítelkyň o tom, že život se musí brát s nadhledem. A dobrá vůle, humor a kouzlo osobnosti působí všude.

Současné výzvy afrických (ne)demokracií, Jakub Novák

26. července, 15.30, Galerie Zdeňka  Buriana

Přednáška zaměřená na faktory, které v kontextu současných afrických politik negativně ovlivňují stav věcí veřejných ve vybraných afrických státech. Mezi ty patří např. korupce nebo porušování lidských práv, řeč bude ale také o neschopnosti států chránit si svou faunu, přednáška se proto dotkne i stále narůstajícího jevu – pytláctví a obchod se slonovinou apod. Závěrem se alespoň částečně společně pokusíme odpovědět na aktuálně asi nejvíce společensky diskutovanou problematiku – otázku migrace a jejích příčin. 

Namibie - po stopách pravých bušmanů, Zuzana Beranová

27. července, 15.30, Galerie Zdeňka  Buriana

Bušmeni nebo Sánové patří k tomu nejzajímavějšímu z Afriky. Drobní lidé s tělem dítěte, tváří starce a věkem něco mezi tím po staletí přivykli životu v nejdrsnějším podmínkách. Obývají polopoušť Kalahari a museli se naučit v přírodě číst jako v knize, aby mohli přežít. Jak se k nim dostat? Co vás čeká, pokud se k nim dostanete? Máte šanci i dnes s nimi vyrazit na lov? Je budoucnost Bušmenů růžová? A nakonec ještě jedna zvláštní otázka – co konkrétně spojuje Českou republiku a bušmeny? Odpovědi na tyto otázky nabídne spisovatelka a diplomatka Zuzana Beranová, která žila čtyři roky v Namibii a často mezi Bušmeny pobývala.    

ETIOPIE - NAŠE AFRICKÁ KOLÉBKA, Robin Böhnisch

28. července, 15.30, Galerie Zdeňka  Buriana

Neobyčejně rozmanitou krajinu největší a nejlidnatější země Afrického rohu obývají a po tisíce let spoluvytvářejí příslušníci desítek národů a kmenů. Fascinující historie lidského osídlení je tu vtělena do polí, teras, pevností, skalních klášterů, nebo kamenných stél. I když menší než v jiných afrických zemích, místo zde má i divoká příroda. Vodopády na Modrém Nilu, scenérie Simienských hor, na pohled mimozemské prostředí Danakilské prolákliny, krajina plochých akácií v Awaši, Lalibela - africký Jeruzalém, pevnost v Gondaru, stély v Tija nebo staré město Harar. To je jen část lákadel země, která patří mezi nejchudší, ale zároveň nejšťastnější. Země, která stojí za návštěvu, nebo vlastně za návrat. Vždyť před dvěma sty tisíci lety se tu zrodil náš druh.