Antilopa koňská - Hippotragus equinus

Jedna z největších antilop na světě. Zatím 29 antilop koňských se už ze Dvora Králové vrátilo do Afriky
výskytAfrika jižně od Sahary
biotoptravnaté savany a řídké lesy
potravatráva, listy a výhonky keřů, plody
věkaž 20 let
rozměrydélka těla 220–260 cm, výška 140–160 cm, dálka rohů 60–100 cm (rohy mají obě pohlaví)
váhaaž 300 kg

Antilopa koňská je po antilopě losí, antilopě Derbyho a kudu velkém čtvrtou největší antilopou. Své jméno dostala podle hřívy na šíji připomínající koňskou. Poznat ji můžete i podle výrazné kresby na obličeji. Samci i samice mají dlouhé rohy. Samci spolu pomocí rohů v době říje bojují v kleče. Zatímco na západě Afriky jsou antilopy koňské stále ještě poměrně rozšířené, na východě a jihu Afriky jsou už daleko vzácnější. Do roku 2019 se u nás narodilo přes 400 mláďat, díky čemuž dvorská zoo patří k nejúspěšnějším chovatelům této antilopy. Zatím 29 antilop koňských se už ze Dvora Králové vrátilo do Afriky

Ochrana:

V lednu 2008 ZOO Dvůr Králové věnovala tři samice antilopy koňské do Svazijska, malého státu na jihu Afriky. Antilopy koňské nepatří k druhům, kterým by hrozilo vyhynutí, jejich počet v přírodě je odhadován na přibližně 75 tisíc. V mnoha oblastech jich však v posledních letech ubývalo a z některých míst zmizely úplně. To se stalo právě ve Svazijsku.

Nezisková organizace Back to Africa se proto spojila s organizací Big Game Parks Swaziland a připravila reintrodukci antilop koňských do Svazijska. V letech 2003 a 2004 přišlo prvních devět zvířat z anglické zoo Marwell, v roce 2008 pak přišly tři samice z dvorského safari parku. Další dva samci byli koupeni z rezervace Percy Fyfe, která je jedním z posledních míst v jižní Africe, kde ještě žijí původní populace antilop koňských.

Díky neustálému dohledu chovatelů se populace antilop koňských ve Svazijsku rozrůstá. Většina zvířat je držena v oplocených územích uvnitř rezervací Mlilwane a Mkhaya, kde je jim v případě nutnosti poskytnuta veterinární péče, případně mohou být i dokrmována. Postupně je prověřováno, jak zvířata co nejlépe adaptovat na podmínky ve volné přírodě (například na nemoci přenášené klíšťaty). V listopadu 2013 byla první dvě zvířata vypuštěna do 1800 hektarů velkého prostoru uvnitř rezervace Mkhaya. Obě mají obojky s vysílačkami a obě už v tomto velkém výběhu žijí zcela bez lidské péče.

Ještě před transportem do Svazijska odešlo ze Dvora Králové do Afriky celkem 26 antilop koňských. Deset v roce 1994, sedm v roce 2001, šest v roce 2002 a tři v roce 2004. Tato zvířata šla na soukromé farmy zaměřené na intenzivnější formu chovu divokých zvířat.

 

 

čtěte také