Antilopa koňská je po antilopě losí, antilopě Derbyho a kudu velkém čtvrtou největší antilopou. Své jméno dostala podle hřívy na šíji připomínající koňskou. Poznat ji můžete i podle výrazné kresby na obličeji. Samci i samice mají dlouhé rohy. Samci spolu pomocí rohů v době říje bojují v kleče. Zatímco na západě Afriky jsou antilopy koňské stále ještě poměrně rozšířené, na východě a jihu Afriky jsou už daleko vzácnější. Do roku 2019 se u nás narodilo přes 400 mláďat, díky čemuž dvorská zoo patří k nejúspěšnějším chovatelům této antilopy. Zatím 29 antilop koňských se už ze Dvora Králové vrátilo do Afriky
Ochrana:
V lednu 2008 ZOO Dvůr Králové věnovala tři samice antilopy koňské do Svazijska, malého státu na jihu Afriky. Antilopy koňské nepatří k druhům, kterým by hrozilo vyhynutí, jejich počet v přírodě je odhadován na přibližně 75 tisíc. V mnoha oblastech jich však v posledních letech ubývalo a z některých míst zmizely úplně. To se stalo právě ve Svazijsku.
Nezisková organizace Back to Africa se proto spojila s organizací Big Game Parks Swaziland a připravila reintrodukci antilop koňských do Svazijska. V letech 2003 a 2004 přišlo prvních devět zvířat z anglické zoo Marwell, v roce 2008 pak přišly tři samice z dvorského safari parku. Další dva samci byli koupeni z rezervace Percy Fyfe, která je jedním z posledních míst v jižní Africe, kde ještě žijí původní populace antilop koňských.
Díky neustálému dohledu chovatelů se populace antilop koňských ve Svazijsku rozrůstá. Většina zvířat je držena v oplocených územích uvnitř rezervací Mlilwane a Mkhaya, kde je jim v případě nutnosti poskytnuta veterinární péče, případně mohou být i dokrmována. Postupně je prověřováno, jak zvířata co nejlépe adaptovat na podmínky ve volné přírodě (například na nemoci přenášené klíšťaty). V listopadu 2013 byla první dvě zvířata vypuštěna do 1800 hektarů velkého prostoru uvnitř rezervace Mkhaya. Obě mají obojky s vysílačkami a obě už v tomto velkém výběhu žijí zcela bez lidské péče.
Ještě před transportem do Svazijska odešlo ze Dvora Králové do Afriky celkem 26 antilop koňských. Deset v roce 1994, sedm v roce 2001, šest v roce 2002 a tři v roce 2004. Tato zvířata šla na soukromé farmy zaměřené na intenzivnější formu chovu divokých zvířat.