Antilopa koňská - Hippotragus equinus

Zatím 29 antilop koňských se už ze Dvora Králové vrátilo do Afriky
výskytafrické oblasti jižně od Sahary
biotoptravnaté savany a řídké lesy
potravatráva, listy a výhonky keřů, plody
věkaž 20 let
rozměrydélka těla 220 - 260 cm, výška 140 - 160 cm, dálka rohů 60 - 100 cm (rohy mají obě pohlaví)
váha220 až 300 kg

Antilopa koňská je po antilopě losí, antilopě Derbyho a kudu velkém čtvrtou největší africkou antilopou. Váží až 300 kg. Své jméno dostala podle hřívy na šíji připomínající koňskou. Patří mezi bojovné druhy antilop. Samci v době říje mezi sebou bojují v kleče. V lidské péči je chována zřídka. Dvorská zoo vlastní největší chovnou skupinu na světě. Do roku 2019 se u nás narodilo přes 400 mláďat, díky čemuž dvorská zoo patří k nejúspěšnějším chovatelům této antilopy na světě.

Ochrana:

V lednu 2008 ZOO Dvůr Králové věnovala tři samice antilopy koňské do Svazijska, malého státu na jihu Afriky. Antilopy koňské nepatří k druhům, kterým by hrozilo vyhynutí, jejich počet v přírodě je odhadován na přibližně 75 tisíc. V mnoha oblastech jich však v posledních letech ubývalo a z některých míst zmizely úplně. To se stalo právě ve Svazijsku.

Nezisková organizace Back to Africa se proto spojila s organizací Big Game Parks Swaziland a připravila reintrodukci antilop koňských do Svazijska. V letech 2003 a 2004 přišlo prvních devět zvířat z anglické zoo Marwell, v roce 2008 pak přišly tři samice z dvorské zoo. Další dva samci byli koupeni z rezervace Percy Fyfe, která je jedním z posledních míst v jižní Africe, kde ještě žijí původní populace antilop koňských.

Díky neustálému dohledu chovatelů se populace antilop koňských ve Svazijsku rozrůstá. Většina zvířat je držena v oplocených územích uvnitř rezervací Mlilwane a Mkhaya, kde je jim v případě nutnosti poskytnuta veterinární péče, případně mohou být i dokrmována. Postupně je prověřováno, jak zvířata co nejlépe adaptovat na podmínky ve volné přírodě (například na nemoci přenášené klíšťaty). V listopadu 2013 byla první dvě zvířata vypuštěna do 1800 hektarů velkého prostoru uvnitř rezervace Mkhaya. Obě mají obojky s vysílačkami a obě už v tomto velkém výběhu žijí zcela bez lidské péče.

Ještě před transportem do Svazijska ZOO Dvůr Králové poslala do Afriky celkem 26 antilop koňských. Deset v roce 1994, sedm v roce 2001, šest v roce 2002 a tři v roce 2004. Tato zvířata šla na soukromé farmy zaměřené na intenzivnější formu chovu divokých zvířat.