Vzácní nováčci: safari park získal samce dvou druhů antilop. V minulosti už tyto antilopy zamířily ze Dvora zpět do Afriky


14.2.2023
Dva významné příchody zaznamenaly chovy antilop koňských a přímorožců šavlorohých. V obou případech doplnili stáda samci s perspektivou stát se novými plemeníky. Oba druhy jsou v přírodě ohrožené vyhynutím a safari park pomáhá udržovat jejich populaci nejen v Evropě; dvorské odchovky v minulosti zamířily i zpět do Afriky.

Sedmnáctiměsíční samec antilopy koňské Mateo dorazil do Podkrkonoší ze Zoo Liberec. „Měl by se stát novým chovným samcem našeho stáda,“ komentuje zoolog Luděk Čulík. Antilopa koňská patří k relativně vzácně chovaným a náročným druhům antilop. Má nebývale nebojácnou povahu a v případě ohrožení neváhá na nepřítele zaútočit. To je pro antilopy neobvyklé.

„Safari park chová největší evropskou skupinu. Naše zvířata žijí ve dvou stádech. To chovné najdou lidé v pěší části zahrady, druhá skupina obývá poslední část Afrického safari Josefa Vágnera,“ doplňuje Luděk Čulík. Ve dvoře nyní žije 14 zvířat.

Safari park odchoval už přes 400 mláďat antilopy koňské a patří k nejvýznamnějším chovatelům mezi světovými zoo. Kromě posilování evropské populace v lidské péči obohatily antilopy koňské ze Dvora Králové i stavy v Africe. Mezi lety 1994 a 2008 odešlo na jih Afriky z Podkrkonoší 29 antilop koňských. Nejvýznamnější je zejména projekt obnovy populace ve svazijských rezervacích Mlilwane a Mkhaya, odkud před tím vlivem lidské činnosti „koňky“ zcela zmizely.

Nového impulsu se 2. února dočkal i chov přímorožců šavlorohých. „U stáda samic se bude střídat se samcem, kterého jsme dovezli v loňském roce,“ upřesňuje Luděk Čulík. Nováček dorazil až z Francie.

Přímorožce šavlorohé člověk v divočině zcela vyhubil. Zachránit se je povedlo pouze díky chovu v zoologických zahradách a dalších zařízeních, z nichž se zvířata postupně daří vracet do severní Afriky. „Návraty přímorožců šavlorohých jsme podpořili poskytnutím dvou samic. Ty zamířily v roce 1999 ze Dvora Králové do Tuniska,“ doplňuje Luděk Čulík.

Ve Dvoře Králové se dosud narodilo 145 mláďat. Chov byl v posledních letech pozastaven z důvodu hledání vhodných plemeníků. Loňský příjezd jednoho a nynější příjezd druhého samce znamená restart reprodukce po šesti letech.

 

Fotogalerie

O zvířeti