Posláním moderních zoologických zahrad a parků je vracet zvířata zpět do volné přírody a chránit je v jejich původním prostředí. Splácíme tak alespoň malý úrok dluhu, který vůči přírodě lidstvo má.
Do Afriky jsme z našeho chovu převezli už více než sto zvířat několika významných druhů, aby podpořila tamní ohrožené populace. V roce 2009 jsme vrátili do Afriky celkem sedm nosorožců, v roce 2016 osmého jedince.Tím ale naše práce nekončí. Snažíme se zvířata chránit i v jejich přirozeném prostředí. V rámci naší kampaně Burn Horns Save Rhinos jsme v roce 2014 a 2017 zorganizovali demonstrativní pálení rohoviny, abychom upozornili na kritickou situaci nosorožců, jež jsou ve volné přírodě vyvražďováni kvůli rohovině, a vyzvali tak veřejnost a všechny vlády světa, aby se přestaly podílet na krvavém obchodě se zvířaty. Jsme rovněž zapojeni do několika ochranářských projektů, zaměřujících se kromě záchrany nosorožců na další ohrožené druhy a na zlepšení jejich životních podmínek ve volné přírodě.
Kdo by neznal Josefa Vágnera
Dvorská zahrada byla založena v roce 1946. O necelých 20 let později v jejím čele stanul Josef Vágner. Lesník, přírodovědec, cestovatel, učitel, otec a nejvýznamnější ředitel zahrady.
Z legendárních expedic do Afriky se mu podařilo přivézt necelé dva tisíce zvířat, která nejen ve Dvoře Králové dala základ velmi cenným chovům. I díky němu můžeme dnes plnit naše hlavní poslání a vracet ohrožené druhy zpět do přírody.
S cílem odlišit se od jiných českých i evropských zoo prosadil u nás specializaci na Afriku a soustředil se na to, aby zvířata v lidské péči co nejvíce prosperovala – zvětšoval výběhy, klece nahrazoval příkopy, nechal vystavět moderně řešené pavilony. Jeho největším snem bylo však vybudovat safari podobné těm, které znával ze svých návštěv Afriky. Současně si uvědomoval, že zvířata v africké divočině začínají být ve stále větším ohrožení, a věřil, že jedním ze způsobů, jak jim pomoci, je dostat zástupce vybraných druhů do lidské péče a jakmile to situace dovolí, vracet jejich potomky zpět do přírody.
V letech 1967 - 1975 tak zorganizoval celkem devět velkých expedic do Afriky a Asie, odkud přímo pro dvorskou zahradu získal téměř dva tisíce zvířat. Vágnerovy transporty oproti ostatním vynikaly svou vysokou úspěšností co do počtu přeživších zvířat. Pro přesun se snažil vybírat silné jedince, u kterých byl přesvědčen, že cestu dlouhou tisíce kilometrů a aklimatizaci ve zcela novém prostředí mohou zvládnout.
Jeho sen se stal skutečností v roce 1989, kdy se dvorské safari poprvé otevřelo návštěvníkům. O 25 let později bylo na jeho počest přejmenováno na Africké safari Josefa Vágnera, v roce 2016 bylo prohlášeno kulturní památkou.
Safari Park Dvůr Králové dnes
V Safari Parku Dvůr Králové vás čekají ty pravé africké zážitky – opravdové safari mezi volně se pohybujícími stády zvířat a jediné Lví safari ve střední Evropě. Pěší procházka vás poté zavede mezi největší skupinu žiraf chovaných mimo Afriku nebo k nosorožcům, jejichž chovem se dvorský safari park proslavil. Při tom budete moct obdivovat úžasné umění a kulturu černého kontinentu a nechat se unášet strhujícími rytmy africké hudby.
Poznávání Afriky však nekončí ani po setmění. Projížďka večerním safari následovaná africkou večeří a noclehem v luxusních stanech či afrických bungalovech hned vedle žiraf, pakoňů a zeber - to je to pravé dobrodružství!
Safari Park je otevřen každý den v roce a zejména v zimě oceníte velké tropické pavilony Ptačí a Vodní svět nebo pavilony pro šimpanze, okapi, šelmy či slony a další zvířata africké savany.
Jedeme do Afriky
Africké safari Josefa Vágnera
Vydejte se s námi na planiny Serengeti a nahlédněte blíže do úžasného světa afrických zvířat. Na trase dlouhé okolo pěti kilometrů můžete zblízka pozorovat nerušeně se popásající zebry, antilopy pečující o svá mláďata nebo hejna pelikánů plující na vodní hladině. Koho rozhodně nepřehlédnete, je dvojice žirafích samců. Dvorský safari park jako jediný v Evropě umožňuje navštívit safari i po setmění.
Lví safari
K pravému africkému safari patří i pohled na majestátní krále zvířat. Nevynechejte proto návštěvu Lvího safari, které je jediné svého druhu ve střední Evropě. Za jeho branou vás čeká téměř kilometrová cesta tváří v tvář africkým lvům. Lví safari bylo zprovozněno v létě roku 2015.
Pomoci s ochranou zvířat nám můžete i vy! Přispějte na speciální konto Wildlife, ze kterého financujeme ochranářské projekty. I malá částka nám pomůže zajistit transporty zvířat zpět do přírody, jejich zabezpečení a veterinární zákroky přímo v Africe.
Děkujeme