Vize:
"Svět, kde každý jednotlivý člověk, bez ohledu na své zdravotní či sociální okolnosti, má možnost zapojit se do ochrany přírody a aktivně ji chránit. Představujeme si prosperující populace divokých zvířat a posílené komunity, které aktivně prosazují udržitelné praktiky.”
Mise:
“Poskytovat inkluzivní a transformační vzdělávací zážitky, které propojují lidi bez ohledu na jejich zdravotní či sociální situaci s krásou divoké přírody a klíčovým významem ochrany životního prostředí. Prostřednictvím podpory ochranářských aktivit Safari Parků Dvůr Králové podporujeme ochranu ohrožených druhů, jako jsou nosorožci bílí severní nebo černí východní."
Více informací o nich najdete na stránce safari parku o ochranářských projektech
Aktivity spolku
Vzdělávací a zážitkové programy pro znevýhodněné skupiny obyvatel
Naše vzdělávací a zážitkové programy umožňují všem, bez ohledu na jejich zdravotní nebo sociální situaci, poznat SAFARI PARK, místo, kde mohou objevovat a učit se o divoké přírodě a ochraně životního prostředí. Tyto speciálně přizpůsobené programy nejen poskytují možnost přímo setkat se s různými druhy zvířat a jejich přirozeným prostředím, ale také zahrnují vzdělávací aktivity, jako jsou workshopy a přednášky od odborníků (ošetřovatelé a průvodci). Programy jsou navrženy tak, aby byly zajímavé, zábavné a zároveň vzdělávací, což pomáhá lépe porozumět významu ochrany přírody a biodiverzity.
Vedení spolku
Předseda spolku - Jaroslav Haimy Hyjánek
Místopředseda spolku - Jan Stejskal
Hospodář spolku – Markéta Hradecká Kirschová
Kontakt:
NATURA VIVA, z. s.
Štefánikova 1029, 544 01 Dvůr Králové nad Labem
Email: zastupce@zoodk.cz
naturaviva@zoodk.cz
https://www.natura-viva.cz/kontakt
Tel. +420 776 260 901
Výroční zprávy spolku
Výroční zprávy spolku jsou součástí výročních zpráv Safari Parku Dvůr Králové (ZOO Dvůr Králové). Do roku 2008 vycházeli v tištěné formě a jsou k dispozici v knihovně safari parku. Od roku 2009 jsou v elektronické podobě k dispozici na tomto odkazu https://safaripark.cz/cz/o-zoo/vyrocni-zpravy
Podpora ochranářských aktivit
Podpořit projekt na podporu chovu nosorožců však můžete i nadále. Buď zasláním DMS zprávy na číslo 87 777 ve tvaru:
DMS SAFARI 30 (cena DMS: 30 Kč)
DMS SAFARI 60 (cena DMS: 60 Kč)
DMS SAFARI 90 (cena DMS: 90 Kč)
nebo můžete i přímo zasláním finančního daru na sbírkový účet č. 290453226/0300.
Historie spolku
2019
Projekt „NA NOSOROŽCE!“ – NATURA VIVA uspořádala veřejnou sbírku na podporu ochranářských programů Safari parku Dvůr Králové zaměřeného na africké nosorožce. Zakoupením African Coffee Stout Plzeňského Prazdroje a společnosti Safari Gastro tak dárci přispívali “na nosorožce”. 2018
Zahájení pravidelných cestovatelských přednášek pro veřejnost v Masai Bomě, Safari Park Dvůr Králové.
2017
Projekt „Africké léto“ – spolupráce se Safari Parkem Dvůr Králové na realizaci letní kulturně sociální akci pro návštěvníky.
2016
Projekt „Ukliďme Česko“ – organizace úklidu přírody v okolí dětma z MŠ a ZŠ.
2015
„Přednáškové čtvrtky“ - zahájení přednáškové činnosti pro veřejnost členů spolku v Safari Parku Dvůr Králové (ZOO Dvůr Králové).
2014
Změna na občanského sdružení na zapsaný spolek NATURA VIVA, z. s.
2012
Ukončen? projekt „DMS“. Získáno celkem 240 tis. Kč. Tyto prostředky byly použity na podporu chovu ohrožených druhů.
2006
Projekt „DMS“. Partner Fórum dárců. Sběr finančních prostředků prostřednictvím SMS.
2004
Projekt „Nekupujte si jejich životy“ – podpořeno grantem KHK. Celkové náklady 62 tis. Kč.
2003
Projekt „Odbahnění rybníků“ – podpořeno SFŽP. Celkové náklady 1 767 tis. Kč.
2002
Projekt „Audiovizuální centrum“ – podpořeno grantem Města Dvůr Králové nad Labem. Celkové náklady 22 tis. Kč.
2000
Projekty „Primáti, Nosorožci a VECTRA“. Finanční sbírka na rekonstrukci chovatelských zařízení ohrožených druhů zvířat a jejich chovu.
1999
Projekt „Vzdělávací programy pro ZOO“ – podpořen grantem MŽP. Celkový rozpočet 239 tis. Kč. Projekt „Okno dokořán“ – podpořen z MŠMT. Celkový rozpočet 83 tis. Kč.
1998
Po pěti letech úspěšně ukončen Projekt „6“, kdy byla shromážděna částka 1 785 tis. Kč. Tato částka byla předána Safari Parku na realizaci chovných zařízení pro ohrožené druhy zvířat.
1997
Změna nadace na občanské sdružení NATURA VIVA, o. s.
1993
Založení nadace Natura Viva. Zakladatel Východočeská zoologická zahrada – safari a Pagobanka, a.s. Otevření Projektu „6“ - šesti programů na podporu chovu ohrožených druhů zvířat (Primáti, Kopytníci, Nosorožci, Tuleni, Gepardi a Ptáci). Na základě prezentace těchto programů veřejnosti, různí donátoři finančně přispěli na jejich realizaci.
Poděkování
Děkujeme hlavnímu sponzorovi a podporovateli našich aktivit společnosti SAFARI GASTRO s.r.o. Díky jeho podpoře a poskytnutí přednáškových prostor a občerstvení hostů může náš spolek pořádat vzdělávací aktivity bez finanční zátěže v takové míře, abychom oslovili co nejširší publikum ze strany veřejnosti.