Čtyřčata fenka začala opouštět noru. Je to evropský unikát, pro matku jde už o druhý vrh za rok


31.8.2022
Hned čtyři mláďata přivedla na svět samice fenka pojmenovaná Femme Fatale. V uplynulém roce fenkové v Evropě nikde tolik mláďat neodchovali. Safari parku se daří tyto choulostivé a náročné pouštní šelmy rozmnožovat po dlouhých dvaceti letech.

První zprávy o narození fenků přišly od chovatelů 11. července. Na začátku srpna se začala objevovat v ústí nory a teprve nyní je jistota, že jsou čtyři. „Odchov probíhá přirozeně v noře. Určit přesný počet tedy trvalo a až mnohem později se ukázalo, že máme čtyřčata,“ říká zooložka Gabriela Linhart. A až nyní se miniaturní šelmy povedlo vyfotit.

Mláďata už zkoušejí ochutnávat nabízenou pevnou potravu. „Fenci u nás dostávají zejména drobné hlodavce, kuřata, ale i hmyz, to už zkoušejí i mláďata,“ dodává zooložka. Rodičovský pár se podle ní při odchovu svého druhého vrhu zklidnil. „Jeden z rodičů obvykle sedí u ústí nory a sleduje situaci. Není ale tak časté, že by na nás zlostně vrčeli nebo nás dokonce napadali, jako tomu bylo v předchozím případě,“ vysvětluje. V loňském roce se přitom plachá samice stala nebojácnou a až příliš úzkostnou obránkyní nory s ukrytými mláďaty, chovatele napadala dokonce i skrz pletivo a stále jim hrozila.

Současný pár fenků žije ve Dvoře Králové od roku 2019. Samec Fantom přišel tehdy z Říma, Femme Fatale z izraelského Ramat Ganu. Obě zvířata byla velmi mladá. Oba byli od počátku velmi plaší, což se postupně uklidnilo.

Chov fenků není v zoologických zahradách neobvyklý, je ale velmi náročný. Podobně jako ostatní pouštní zvířata jsou fenci náchylní například na plísňová onemocnění. Odchovy zůstávají spíše raritou – V Evropě chová fenky 64 zahrad a rozmnožení se za posledních 12 měsíců povedlo v 5, včetně Dvora Králové. Ten během jediného roku přivítal mláďata hned dvakrát, poslední vrh dvorských fenků – taktéž čtyřčata - začal opouštět noru v září 2021. Návštěvníci mají zcela mimořádnou šanci nyní pozorovat i tato roční mladá zvířata v Pavilonu šelem Joy Adamsonové. Rodiče se současnými potomky jsou v oddělené expozici nedaleko Restaurantu Lemur.

Fotogalerie

O zvířeti