Husice modrokřídlé mají mladé. Poprvé v historii safari parku


2.9.2021
Tým "ptáčkařů" se raduje z dalšího dvorského prvoodchovu. Dvě ptáčata mají vzácné husice modrokřídléžijící výhradně v Etiopii.

Bílá a černá v proslulých pruzích se střídají na peří dvou mladých cenných přírůstků v líhni Ptačího světa. V dospělosti je nahradí šedobéžový šat s blankytně modrými pery na křídlech. Jde o husice modrokřídlé, které se rozmnožily poprvé v historii Safari Parku Dvůr Králové. Ten je chová už osm let.

 

Je to pozoruhodný úspěch. Husice modrokřídlé chová aktuálně 15 evropských zoo v počtu ani ne 40 dospělých zvířat. Za poslední rok je rozmnožily jen dvě z nich. Vedle Dvora i francouzský Beauval. V přírodě patří husice ke zranitelným druhům a rychle jich vlivem úbytku přirozeného prostředí ubývá. Jde přitom o endemity Etiopie, nežijí nikde jinde na světě. Právě u takových druhů, které žijí jen na jediném malém území, patří k nejvíce křehkým a ohroženým vyhubením.

Mláďata zatím obývají líheň madagaskarské haly Ptačího světa, který se před pár dny po opravě střechy znovu otevřel veřejnosti.

 

Úspěšný rok

Safari park zažívá v rámci chovu vrubozobých ptáků úspěšnou sezonu. Před nedávnem se tu povedlo jako na jediném místě na světě rozmnožit pižmovky ostruhaté. Množily se také jejich příbuzné pižmovky hřebenaté. Poprvé po dvou desetiletích se líhly i čírky obecné, dále kriticky ohrožené čírky úzkozobé a černoskvrnné, vzácní poláci malí, kachny žlutozobé a temné nebo zrzohlávky rudozobé. „Množení řady z těchto druhů není zdaleka obvyklé,“ upozorňuje zoolog Michal Podhrázský. Úspěchy přičítá především tomu, že se po letech povedlo omezit počty predátorů, kteří zvládnou proniknout do prostoru velké průchozí voliéry. Po celém jejím obvodu vznikl nový bezpečnostní systém, který útokům brání. Chovaní ptáci tak mají ještě mnohem větší klid.

 

Fotogalerie

O zvířeti