Jasiri má první mládě v Africe. Návrat nosorožců do Rwandy byl úspěšný


4.7.2023
Dvorská samice nosorožce dvourohého východního porodila v NP Akagera ve Rwandě první mládě. Takřka přesně čtyři roky po transportu ze Dvora Králové do Afriky.

Máme úžasnou zprávu: samice nosorožce černého Jasiri, která se narodila u nás v Safari Parku Dvůr Králové a v roce 2019 byla převezena do Rwandy, má mládě. Završil se tak příběh, který patří mezi ty nejkrásnější v celé historii zoologických zahrad. Když se Jasiri narodila, vážila pouhých 17 kg namísto obvyklých cca 35 kg. Byla tak maličká, že nedosáhla mámě na struky, a mléko pro ni tak museli dvorští ošetřovatelé pod vedením kurátora Jirky Hrubého víc než týden od matky odsávat a Jasiri krmit. Bez jejich trpělivé péče by uhynula. Když pak povyrostla, už dokázala sát sama a spravila se natolik, že mohla být vybrána pro transport do Afriky. A teď, přesně čtyři roky od příjezdu do národního parku Akagera, má vlastní mládě, které v novém prostředí prospívá a vše nasvědčuje tomu, že se mu dobře daří.
Díky spolupráci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA), rwandské vlády a organizce African Parks, absolvovalo v roce 2019 pět kriticky ohrožených nosorožců černých, kteří se narodili a byli odchováni v Evropě, 6000 km dlouhou cestu do národního parku Akagera. Historický přesun začal v Safari Parku Dvůr Králové, kde se všech pět zvířat sešlo v listopadu 2018. Pětice nosorožců zahrnovala tři samice a dva samce ve věku od dvou do devíti let.
Tři nosorožci ze Dvora, jeden z Flamingo Landu ve Velké Británii a jeden z Ree Park Safari v Dánsku byli po příjezdu do Akagery nejprve umístěni do ohrady s výběhem, kde se aklimatizovali na nové prostředí. Jasiri, Mandela a Olmoti úspěšně dokončili adaptační proces a po šesti měsících aklimatizace byli vypuštěni do parku. Vypouštění probíhalo postupně a opatrně, přičemž jejich přechod do volné přírody bedlivě sledoval specializovaný tým stopařů. Postupem času se tito tři nosorožci plně přizpůsobili svému okolí a dnes už se chovají jako zcela divoká zvířata. Narození mláděte samice Jasiri a samce Mandely je skutečným potvrzením toho, že transport nosorožců do Rwandy byl úspěšný.

Fotogalerie

O zvířeti