Mangust liščích je o tři víc. Mláďata noru opustila v pondělí


17.9.2020
Chovné kvarteto mangust liščích potěšilo na konci sezony ošetřovatele mláďaty. Tři přírůstky začaly spolu s rodiči prozkoumávat výběh teprve v pondělí 14. září. K vidění jsou zejména za pěkných dnů, kdy se odpoledne vyhřívají v paprscích slunce.
Přírodní nory, v kterých mangusty mláďata vyvedly, jsou umístěné přímo u skleněného hrazení expozice. Zvídaví návštěvníci tak mohou život těchto drobných šelem sledovat opravdu zblízka.

Dospělí postupně ukazují mladým celý výběh a pečlivě dohlížejí, aby se jim nic nestalo. Hlídkování poznáte snadno, protože v tu chvíli panáčkují podobně jako surikaty. Při sebemenším náznaku nebezpečí všichni rychle vyrazí zpět do bezpečí nory. Podobný úprk všech mangust můžete vidět, třeba když kolem projíždí auta zahradníků či ošetřovatelů.

S trochou trpělivostí ovšem o zvídavé mangusty liščí určitě nepřijdete. Podzimní slunce si užívají tak často, jak to je možné. A výběhu vedle fenků poblíž pavilonu šelem je určitě nepřehlédnete. V expozici budou zhruba do konce října, pak se nastěhují na zimu do zázemí.

Mangusty liščí obývají pouště a polopouště jižní Afriky. Jsou to společenská zvířata, která jsou aktivní přes den. Noc tráví ve spleti podzemních nor. Nezřídka obsadí nory veverek kapských. Ty ale většinou zůstanou jako spolubydlící. Dobře totiž vědí, že mangusty pro ně nepředstavují velkou hrozbu a zároveň je v nebezpečí mohou varovat před nepřítelem.
Jméno mangusty liščí dostaly podle letní srsti - ta je krátká a narezlá, podobně jako je tomu u lišek obecných.

Fotogalerie

O zvířeti