Mládě nosorožce dobře prospívá. Přibere zhruba kilo za den a brzy se podívá ven


16.3.2022
Situace ve stáji, kterou obývá necelé dva týdny starý nosorožčí samec Kyjev s matkou Evou, se pomalu stabilizuje. Matka se výrazně zklidnila, mládě pravidelně krmí a vzorně se o něj stará. Bez velkých problémů umožňuje ošetřovatelům i odběr mléka. To se může hodit v případě problémů s odchovy kdekoli jinde na světě.

„Malý nosorožec postupně sílí a je stále více zvědavý, brzy se bude i s matkou moci podívat do venkovního výběhu, bude ovšem záležet na samotných zvířatech, kdy se tak stane,“ popisuje zoolog Jiří Hrubý. Ten dnes spolu se ošetřovateli představil mládě médiím. Matka s mládětem zůstávají v zázemí, do expozice nemají přístup – dle plánu se však do expozice přemístí do začátku letní sezony. I v tomto případě bude záviset na ochotě dvojice.

Díky pravidelnému pití mateřského mléka malý nosorožec zdárně roste. „Přibírá kolem kila za den a v současnosti odhadujeme jeho váhu na padesát kilogramů,“ upřesňuje Jiří Hrubý.

Pro safari park jsou nosorožci erbovními zvířaty, zahrada je nejlepším chovatelem nosorožců dvourohých východních mimo Afriku. Poslední přírůstek je ovšem prvním po čtyřleté přestávce v rozmnožování, naplánované kvůli náročnému transportu dospívajících nosorožců do Rwandy v roce 2019. Mimořádný je Kyjev i v globálním kontextu – podle prestižní databáze ZIMS se nosorožec dvourohý narodil za poslední rok jen na třech dalších místech.

Chov nosorožců dvourohých je velmi náročný. Jde o spíše samotářská zvířata s velkými nároky na prostor, která jsou navíc náročná také na krmení. Daří se v nemnoha zahradách. Safari park díky obrovské profesionalitě svých ošetřovatelů navíc zvládá mladé nosorožce nejen odchovávat, ale také vytvářet pojistky pro případ, že by v Podkrkonoší či kdekoli jinde na světě provázely potíže. „Samice dovolí ošetřovatelům mléko odebírat, to se následně mrazí. Bude moci být použito, kdyby se budoucí odchovy nebo v některé z partnerských zoo nedařily a bylo třeba mládě dokrmovat,“ popisuje Jiří Hrubý.

Kyjev se narodil 4. března 2022 ve dvě ráno matce Evě, od které již několikrát pil. Otcem je dvorský chovný samec Davu. Váží zhruba 33 kilogramů a vzrůstem patří k průměru dvorských nosorožčích mláďat.

Nosorožec dvourohý východní je kriticky ohrožený, v přírodě jich zbývá jen několik set. Safari park je jejich nejvýznamnějším chovatelem mezi zoologickými zahradami na celém světě. Nyní žije ve Dvoře 14 těchto nosorožců. Chov začal v roce 1971, kdy legendární Josef Vágner dovezl zvířata přímo z Afriky. V průběhu dekád se ze safari parku stalo jedno z nejdůležitějších center záchrany této formy nosorožce. Narodilo se tu – včetně Kyjeva – 47 mláďat. První z nich, zároveň vůbec první nosorožec dvourohý narozený v Československu, byla samice Elvíra narozená před 45 lety.

Zvířata s dvorskou krví nyní žijí v zoologických zahradách na celém světě, kde vytvářejí pojistnou populaci v lidské péči.  Celkem devět nosorožců dvourohých se ze Dvora vrátilo do divočiny Rwandy a Tanzánie. Někteří se tam opakovaně množí. Klíčovou úlohu zahrada sehrává i v záchraně nosorožců bílých severních.

Fotogalerie

O zvířeti