Narodila se dvojčata levharta perského


21.9.2022
Přesně jeden měsíc uplynul od narození dvou mláďat levharta perského. Safari Park Dvůr Králové patří k jeho vůbec nejvýznamnějším chovatelům a zasloužil se o rozšíření druhu do evropských zoo. Navzdory tomu ale od narození posledního mláděte ve Dvoře Králové uplynulo už osm let. Dva mladí samci jsou s ohledem na genetický původ rodičů pro evropský chov velmi cenní. Za poslední rok se mláďata tohoto druhu nenarodila v žádné jiné zoo.

Malí levharti vyzužívají venkovní výběh pravidelně od 24. října. V expozici tráví den v závislosti na počasí i jejich vůli. Mají trvalý přístup i do vnitřního boxu. Nejlepší šance je zastihnout je krátce po deváté ráno či kolem oběda.

„Matka Banu rodila poprvé, ale péči zvládá skvěle. Mláďata hlídá a na sebemenší vyrušení reaguje výhružným vrčením,“ popisuje zooložka Gabriela Linhart. První kontrola obou mláďat proto proběhla teprve nyní, ačkoli porod proběhl 22. srpna. „Chovatelky během ní zjistily, že se jedná o dva samce, a mláďata také odčervily. Potom matku rychle pustily zpět do porodního boxu,“ dodává.


Mláďata se začínají vzdalovat od bedny, do které je Banu krátce po porodu přenesla. Zůstávají ale v zázemí. „Asi za měsíc je čeká očkování, následně budou moci vyrazit do výběhu. Jde o otužilý druh, a tak budou k vidění po celou zimu,“ doplňuje Gabriela Linhart.


Matkou malých šelem je tříletá samice Banu, která do Dvora Králové dorazila loni v červnu z Kolína nad Rýnem. Otcem je sedmiletý samec Arkhyz. Ten je mimořádně geneticky cenný. Safari park ho získal v roce 2017 z ruského Soči. Je nepříbuzný ostatním levhartům perským v Evropě, jeho mláďata jsou tedy pro chov velkým příslibem do budoucna.


Právě velká míra příbuznosti jednotlivých zvířat je totiž velkým problémem záchovné populace v lidské péči. Ačkoli dříve byli levharti perští v zoologických zahradách poměrně rozšířeni, postupně vymizeli a zůstali takřka jen v těch evropských. Arkhyz je pro tuto populaci významným oživením, stejně jako jeho mláďata.


Radost umocňuje i fakt, že za posledních 12 měsíců se levharti perští nenarodili v žádné jiné světové zoo sdružené v prestižní databázi ZIMS. V současné době jsou levharti perští k vidění v 45 z nich.

Fotogalerie

O zvířeti