Narodilo se mládě nosorožce černého. Matka Molly navíc poskytuje mléko pro případ problémů v dalších odchovech


20.12.2022
V zázemí safari parku došlo k narození kriticky ohroženého nosorožce černého neboli dvourohého východního. Matka Molly rodila poprvé, ale o mladou samici se dobře stará. Safari park je v chovu těchto zvířat světovou velmocí a několik zvířat již odvezl i zpět do Afriky.

„Jde o samici, která po narození vážila pro svůj druh průměrných 28 kilo. Nedlouho po porodu začala matka Molly mládě kojit a to dodnes dobře prospívá,“ říká zoolog Jiří Hrubý, který má v safari parku chov nosorožců na starosti. „Molly rodila poprvé, a tak ve stáji udržujeme naprostý klid.“ Samice se narodila 13. prosince 2022 krátce po půlnoci.

 

Otcem je – stejně jako v případě samce Kyjeva z února 2022 – chovný samec Davu. Mládě obývá zázemní stáj a výběh. Nebude k vidění pro návštěvníky. Přesun do expozice není možný – kapacita chovného zařízení je plná z důvodu plánované rekonstrukce dalšího z pavilonů.

 

Odchov zatím probíhá bez problémů. Chovatelé proto využili příležitosti a samici Molly, která je díky tréninku ochotná spolupracovat, pravidelně odstřikují mléko, které mrazí. To by mohlo posloužit v případě problémů s odchovy v budoucnu nejen v safari parku, ale také některé z dalších partnerských zahrad.

 

Safari park dosud odchoval včetně malé samice 48 mláďat nosorožce dvourohého východního a je ve snahách o jeho záchranu světovou velmocí. V uplynulých letech také opakovaně nosorožci dvourozí ze Dvora Králové zamířili zpět do Afriky, konkrétně do Tanzánie a Rwandy.

Fotogalerie

O zvířeti