Dva samci a tři samice, taková je bilance první veterinární kontroly mláďat hyenky hřivnaté. Narodila se 2. dubna. Tak jako v předchozím případě, i tentokrát dodržují zoologové v okolí porodní boudy maximální klid. „Druhý porod znamená stejnou radost jako ten předchozí, ačkoli tehdy šlo o první odchov rámci českých a slovenských zoo a vůbec první mimo Afriku za víc než třicet let. Opakovaným rozmnožením hyenky potvrdily, že dvorští experti, pro ně vytvořili perfektní zázemí a podmínky a pochopili jejich chování. Byla to obrovská výzva. Lepší ocenění než mláďata si lze jen těžko představit,“ říká ředitel SAFARI PARKU Přemysl Rabas, který zakladatele chovu vyjednal v chovném centru v JAR.
Dovozem se SAFARI PARK spolu s partnerskou Zoo Zlín-Lešná pokoušejí založit pojistnou populaci hyenek hřivnatých v Evropě a také hlouběji poznat tento mimořádný druh. První odchov ve Dvoře (zároveň první v Česku a na Slovensku a první mimo Afriku po více než 30 letech) proběhl hned v roce 2024.
Poprvé samice porodila 3 mláďata, tentokrát se hyenčat narodilo hned pět. „Hyenky mají pouze čtyři struky, mláďat je pět. Hned v prvních dnech po porodu jsme zaznamenali, že jedno z mláďat se ke strukům dostává jen s obtížemi a začíná na ostatní sourozence velikostně ztrácet,“ popisuje druhý odchov hyenek zooložka Gabriela Linhartová. Protože druh je v zoologických zahradách stále nesmírně vzácný, rozhodli se odborníci zakročit a nejmenší mládě podpořit formou kombinovaného odchovu. Je krmeno náhradním mlékem, se skupinou je zatím v kontaktu přes mříž.
Druhý porod znamená stejnou radost jako ten předchozí, ačkoli tehdy šlo o první odchov rámci českých a slovenských zoo a vůbec první mimo Afriku za víc než třicet let. Opakovaným rozmnožením hyenky potvrdily, že dvorští experti, pro ně vytvořili perfektní zázemí a podmínky a pochopili jejich chování. Byla to obrovská výzva. Lepší ocenění než mláďata si lze jen těžko představit
Po zásahu do odchovu mládě trávilo život především v péči zooložky. Postupně tráví více času v blízkosti matky a sourozenců. „Se zbytkem skupiny bude mládě ve stále větším kontaktu a – pokud vše půjde dobře – nakonec se do ní zcela začlení,“ dodává Gabriela Linhartová. O celém postupu vedou s kolegy Linhart podrobné zápisky, které poslouží pro hlubší poznání tohoto jedinečného druhu a prohloubení metodiky chovu. „Zásadní jsou už naše dosavadní poznatky z přípravy krmné směsi pro hyenky, které se živí v přírodě takřka výhradně všekazy. Rovněž pozorování loňského prvoodchovu přineslo řadu nových informací. Nyní máme jedinečnou šanci sledovat vývoj a pokroky malé hyenky od prvních dnů. Přesně víme, kdy se jí prořízl první zub nebo kdy se jí napřímily uši. A každý den a okamžik pro nás přinášejí nové poučení,“ vysvětluje Gabriela Linhartová.
Veterinární kontrola, během které byly malé hyenky odčerveny, dostaly čip a odborníci poprvé rychle určili pohlaví mláďat, proběhla v situaci, kdy matka od mláďat odešla. „Hyenky jsme také stihli zvážit. Ukazuje se, že váží od 0,6 do 0,8 kilo. Nejmenší je právě mládě z kombinovaného odchovu, to je ale na první pohled také nejpohyblivější,“ popisuje zooložka.
Mláďata ještě zdaleka nemají vyhráno. Zůstávají v chovatelském zázemí. Pokud bude jejich vývoj příznivý a bude kopírovat situaci z loňského roku, dá se očekávat, že by v polovině května mohla poprvé vyjít do venkovního výběhu a představit se veřejnosti.
V zoologických zahradách jsou hyenky hřivnaté naprosto raritní. SAFARI PARK dovezl první hyenky ve spolupráci se Zoo Zlín-Lešná v roce 2024. Cílem bylo ustavit novou záchovnou populaci hyenek v Evropě. Hyenky se ve Dvoře záhy rozmnožily, stalo se tak na Květnou neděli (24. března 2024). Dvě mláďata odjela po odstavení právě do partnerského Zlína, jedno zvíře zůstalo v zázemí zahrady. Druhý porod znamená obrovský krok a potvrzení úspěšné metodiky.
Hyenka hřivnatá je šelma z polopouštních a pouštních oblastí jižní, střední a východní Afriky. Je nejmenší ze všech hyen (Dvůr je jedinou zoo, kde lidé mohou vidět všechny 4 druhy hyen), od kterých se značně odlišuje vzhledem i způsobem života. Jde o výrazného potravního specialistu: živí se takřka výhradně všekazy a hmyzem. Tomu je uzpůsobený i chrup hyenek, který je kolíčkovitý – evolučně se postupně redukoval a měnila jeho podoba. Slouží k snadnému drcení těl hmyzu. Mají také dlouhý velmi pohyblivý jazyk a velmi lepkavé sliny sloužící k chytání kořisti. Žije spíše samotářsky; teritoria samce a samice se překrývají. Samec může obcházet teritoria více samic a pářit se s nimi. V lidské péči se dožívá kolem 15 let a může vážit až 14 kilogramů, samci jsou větší než samice. Ve světové databázi ZIMS je chováno násobně méně hyenek než například pand velkých.