Hyenka hřivnatá - Proteles cristatus

Nejmenší hyena, která je s ohledem na potravní specializaci jedním z chovatelsky nejnáročněhších zvířat. V péči člověka je mnohem vzácnější než pandy velké nebo okapi pralesní.
výskytjižní a východní Afrika
biotopsavany, pouště a polopouště
potravatermiti
věkkolem 15 let
rozměryvýška v kohoutku do 50 cm, délka těla kolem 80 cm
váhaaž 14 kg

Hyenka hřivnatá je šelma z polopouštních a pouštních oblastí jižní, střední a východní Afriky. Je nejmenší ze všech hyen, od kterých se značně odlišuje vzhledem i způsobem života. Jde o výrazného potravního specialistu: živí se takřka výhradně všekazy a hmyzem. Tomu je uzpůsobený i chrup hyenek, který je korálkovitý – evolučně se postupně redukoval a měnila jeho podoba. Slouží k snadnému drcení těl hmyzu. Mají také dlouhý velmi pohyblivý jazyk a velmi lepkavé sliny sloužící k chytání kořisti.

Žije v párech; teritoria samce a samice se překrývají. Samec může obcházet teritoria více samic a pářit se s nimi. Pokud samice vyvádí mladé, hlídá samec noru, v níž samice o mladé pečuje.

V lidské péči se dožívá kolem 15 let a může vážit až 14 kilogramů, samci jsou větší než samice.

Safari park získal hyenky v roce 2023 z chovné a záchranné stanice v JAR. Šlo o společný projekt snahy o obnovu záchovné populace v evropských zoo, který safari park vede se Zoo Zlín-Lešná. Ve světové databázi ZIMS jsou v současnosti uvedeny kromě těch českých ještě dvě hyenky – solitéři jiných poddruhů v Novosibirsku a Cincinnati.

Do českých zoo se hyenky vrací po dlouhých 65 letech. Jedno zvíře se krátce objevilo v Zoo Praha.

Safari Park Dvůr Králové je první zahradou v Česku a na Slovensku, kde se hyenky rozmnožily, a první po dlouhých desítkách let mimo Afriku. Tři mláďata se narodila na jaře 2024.

čtěte také