První česká mláďata hyenky hřivnaté již vycházejí do výběhu. Začala se zajímat také o hmyz


9.5.2024
Tři mláďata hyenky hřivnaté, která se narodila na Květnou neděli, již vycházejí do venkovní expozice Pavilonu šelem Joy Adamsonové. Návštěvníci mají šanci je spatřit velmi brzy ráno nebo později odpoledne. Jde o první mláďata tohoto v lidské péči extrémně vzácného a náročného druhu v českých a slovenských zoo a po desítkách let i první v Evropě.

„Mláďata s matkou jsou nejvíce aktivní velmi brzy po ránu a krátce po začátku otevírací doby se většinou vracejí do boxů, kde tvrdě usnou. Další šance je pozorovat nastává zhruba mezi druhou a čtvrtou odpoledne,“ říká zooložka Gabriela Linhart.
Ranní vycházky hyenek jsou atraktivní zejména pro ubytované hosty Safari Park Resortu a držitele permanentek, kteří do areálu mohou vstupovat i mimo otevírací dobu vstupních bran. Štěstí mohou zkoušet i všichni ostatní, kdo do safari parku dorazí hned v 9 ráno. Odpolední aktivita hyenčích mláďat je zatím kolísavá. „Jde o soumračná a noční zvířata, a tak se dá předpokládat, že lepší šance pozorovat je bude spíše později. Vše je ale zatím na počátku, takže jde jen o náš odhad,“ dodává Gabriela Linhart.

Malé hyenky hřivnaté, které připomínají populárního Yodu ze ságy Star Wars a řadí se k nejroztomilejším mláďatům živočišné říše, se také začínají zajímat o stravu dospělých. „Pozorovali jsme, jak zkoumají různé druhy hmyzu. Do něj šťouchají čumákem, očichávají jej a zkusmo ho berou do tlamy,“ popisuje Gabriela Linhart.

Hyenky hřivnaté se narodily na Květnou neděli. Jde o jeden z nejvýznamnějších chovatelských úspěchů v historii safari parku, který je ojedinělý i v celosvětovém kontextu. Je to poprvé v historii českých a zoologických zahrad, kdy se tento mimořádně náročný druh rozmnožil. V rámci světových zahrad (s výjimkou chovných center v JAR) se hyenky rozmnožily po zhruba třech desetiletích. Právě z chovného a záchranného centra v JAR safari park hyenky po dlouhých jednáních získal. Projekt, který běží ve spolupráci se Zoo Zlín-Lešná, má za cíl obnovit záchovnou populaci hyenek v evropských zahradách.

 

Fotogalerie

O zvířeti