O ptačí poklad se stará maňásek. Safari park odchovává mládě hadilova


12.11.2020
Dvorští zoologové pečují o další mimořádný přírůstek. Mládě hadilova písaře, o které pečují s pomocí speciálního maňáska, potvrzuje pozici safari parku absolutní světové špičky. V letošním roce odchovaly zoo na celém světě 11 hadilovů, tři z toho jsou právě ve Dvoře.

Pětkrát denně navlékají ošetřovatelé ptáků na ruku zvláštního maňáska. Běžná ponožka doplněná o pár pírek, oči a zobák připomíná majestátního hadilova písaře. Safari park patří v odchovu těchto náročných dravců ke světové špičce a v letošním roce se tu vylíhla hned tři mláďata. To je zcela mimořádné, všechny zahrady na světě odchovaly za posledních 12 měsíců jen 11 těchto ptáků.

„Poslední z nich se u vylíhlo až 23. října, což je netradičně pozdě. Rodiče, vylíhlí mimochodem zde ve Dvoře, snesli do venkovní voliéry, kde by kvůli chladu odchov nemohl proběhnout. Snůšku navíc záhy opustili. Proto jsme vejce z líhně k rodičům nevrátili a pokoušíme se o umělý odchov,“ vysvětluje zoolog Michal Podhrázský. Odborníci dělají vše proto, aby si dravé ptáče nevtisklo člověka jako vlastní druh, a tak pro něj vybudovali v líhni ptačího světa zvláštní kabinku ohraničenou neprůhledným materiálem, kterou prostrkují právě maňáska. Vizuální kontakt s člověkem je na absolutním minimu. „Díky tomu si ptáče myslí, že je v péči hadilova a v dospělosti bude vyhledávat hadilovy jako vlastní partnery,“ vysvětluje Michal Podhrázský.

Safari park je světovou velmocí v chovu hadilovů. Úspěšně odchoval už osmnáct mláďat a to poslední představuje už druhou dvorskou generaci, rodiče se vylíhli také u nás.

Ošetřovatelé mláděti podávají potravu z pinzety a vedle pokládají misku s dalším masem. Snaží se ho pobízet, aby co nejdříve začalo zobat samo. Jakmile k tomu dojde, přesune se ptáče do zázemí k dvěma už odstaveným samicím, vylíhlým ve Dvoře v průběhu léta. Od nich bude moci odpozorovat přirozené chování jedinců vlastního druhu.

Safari park odchovává hadilovy od roku 2009, kdy je rozmnožil jako první zahrada v ČR a na Slovensku. Současné ptáče je osmnácté, které se tu od té doby daří odchovat. Před dvěma lety zaujala zoologický svět senzační situace, kdy dvorské mládě, o které rodiče nepečovali, odchoval náhradní rodičovský pár ze Zoo Liberec. Náhradní rodiče však nebyli hadilovi, nýbrž orli bělohlaví. Podložení náhradnímu páru tentokrát není možné, protože v tuto roční dobu žádní vhodní ptáci nehnízdí. Safari park řadí úspěchy v chovu hadilovů písařů mezi světovou chovatelskou elitu.

Zaujalo vás mládě hadilova? Adoptujte ho!

Fotogalerie

O zvířeti