Plameňáci pod vilou hnízdí. Zatím je na světě devět mláďat a brzy přibudou další


19.6.2020
V průběhu uplynulých týdnů se na vyvýšených hnízdech nedaleko jejich jezírka plameňáků růžových začala líhnout mláďata. Návštěvníci mohou péči o ně pozorovat doslova v přímém přenosu a při troše štěstí mají šanci zahlédnout i líhnutí. Zoologové čekají, že v následujících dnech a týdnech totiž přibudou k devíti už vyklubaným další mláďata.

„Osm mláďat snad ještě není konečné číslo, na hnízdě sedí ještě čtyři páry,“ říká zoolog Michal Podhrázský, který šéfuje chovu ptáků, plazů a ryb v safari parku. Plameňáky se v Pokrkonoší daří odchovávat v posledních letech pravidelně. Prvních devět mláďat již – jak mají plameňáci ve zvyku – opustila hnízda a sdružila se do takzvané školky. Tady se společně učí všem dovednostem, které budou potřebovat po celý život.

Pozorovat kolonii, která čítá sedm desítek zvířat, je nesmírně zajímavé. Hnízdní chování plameňáků je totiž značně neobvyklé. „Protože žijí vždy velmi blízko vody, budují si z bahna jakési kuželovité kupky s důlkem na vrchu. V péči o mládě spolupracují oba rodiče,“ vysvětluje Michal Podhrázský.

Pozvěte plameňáky na snídani

Zajímavá je i potrava, kterou dospělí potomkům nabízejí. Zoologové ji označují jako plameňáčí mléko. To má červenou barvu, protože vedle bílkovin a tuků obsahuje i karoten, a dospělým se tvoří v jícnu a ve voleti. Jakmile mládě žadoní o krmení, rodiče mu „mléko“ jednoduše "přepumpují" do zobáku. „Zajímavé je, že mladí umí žadoněním spustit tvorbu tohoto mléka i u ptáků, kteří sami mládě nemají, a tak si přilepšit,“ doplňuje Michal Podhrázský.

Zmíněný karoten získávají dospělí plameňáci z potravy. Obsahují ho totiž drobní korýši, které cedí z vody díky složitému systému lamel v zobáku. Karoten se následně ukládá do peří a plameňáci díky němu získávají svou typickou růžovou barvu. V péči člověka je nutné toto krmení co nejvíce napodobit. Plameňáci jsou proto poměrně nároční chovanci. „Barvivo již obsahují granule, kterými plameňáky krmíme. Pokud by ho nedostávali, tak by vybledli,“ doplňuje Michal Podhrázský. Také pro svou náročnost se plameňáci ocitli na seznamu zvířat, která je ve dvorském safari parku možné pozvat na jídlo. Krmení pro pětičlennou skupinu vyjde denně na asi sto korun.

Mláďata je od dospělých snadné odlišit vedle velikosti také díky zbarvení. Prachové chmýří je v nejútlejším věku ptáka šedé. I po prvních přepeřeních si šedou barvu zachovává až do asi dvou či tří let, až postupně přejde do růžového šatu dospělých.

V současné době roste pro plameňáky růžové i další ptáky nová velká voliéra v novém komplexu jihozápadní Afriky. „Věříme, že se je sem povede přestěhovat v příštím roce na podzim,“ uzavírá Michal Podhrázský.

Vedle plameňáků růžových můžete v safari parku obdivovat ještě poměrně vzácné plameňáky malé. Hejnko žije ve velké průchozí voliéře a k vidění jsou i v ubikaci pavilonu Tropické mokřady.

Fotogalerie

O zvířeti