Růžový zázrak. Plameňáci v nové voliéře vychovávají první mláďata, odborníci přitom čekali dlouhou pauzu


9.6.2022
Osmnáct párů plameňáků růžových sedí na hnízdech. Mláďata se už začala líhnout. Odborníci přitom předpokládali, že vlivem stěhování do nové voliéry a změnou prostředí tito citliví opeřenci několik rozmnožovacích sezon vynechají. Jde tedy o zcela mimořádný úspěch.

„Vejce sneslo osmnáct párů. Dalo by se to považovat za zázrak, ve skutečnosti jde ale o výsledek dlouhodobě skvělé práce našich chovatelů. Ti pro plameňáky i další ptáky připravili ty nejlepší možné podmínky. To se nyní zúročuje v podobě senzačního začátku chovné sezony,“ popisuje zoolog Michal Podhrázský. „První mládě se v nové průchozí voliéře vylíhlo 7. června a znamená potvrzení, že jsme složitý úkol vybudování nového domova pro naši kolonii perfektně zvládli,“ doplňuje. Návštěvníci mohou mládě pozorovat spolu se zbytkem hejna.

Tým „ptáčkařů“ spolu s dalšími kolegy stěhoval hejno plameňáků loni v půlce listopadu. „Termín jsme pečlivě promýšleli. Museli jsme počkat na okamžik, kdy poslední mláďata budou dost velká, aby vše zvládla. Zároveň jsme nemohli čekat příliš dlouho. Kdyby se totiž ptáci stěhovali až krátce před hnízděním, prakticky s jistotou by to zhatilo celou sezonu,“ vysvětluje Michal Podhrázský. Podobný „výpadek“ v rozmnožování je přitom zcela běžný a zdokumentovaný v řadě jiných zahrad.

Vejce sneslo osmnáct párů. Dalo by se to považovat za zázrak, ve skutečnosti jde ale o výsledek dlouhodobě skvělé práce našich chovatelů. Ti pro plameňáky i další ptáky připravili ty nejlepší možné podmínky. To se nyní zúročuje v podobě senzačního začátku chovné sezony

Úspěšnému rozmnožování ale vyvstaly i další problémy. Kromě samotného stěhování zažívají plameňáci ještě další neobvyklou situaci. Těsně vedle voliéry totiž vede nezbytná komunikace pro zásobení stavby expozic tučňáků, výběhy kopytníků i dalších voliér pro vodní ptáky. Ani to ale nakonec plameňáky neodradilo. Chovatelé je do nového velkého prostoru pouštěli postupně tak, aby si zvykli.

První dobré zprávy přišly na počátku května. To začaly hnízdit první páry. Hnízda přitom začala růst v bezprostřední blízkosti cesty vedoucí ke stavbě. Ptáci si je sami budovali z bahna a dalšího materiálu tak, jak tomu bývá v přírodě. K dnešku zasedlo 18 párů, obdobně jako v jiných sezonách. První mládě se vylíhlo 7. června a další budou následovat v nejbližších dnech. Kvalitu nové průchozí voliéry potvrzuje i skutečnost, že tam začaly hnízdit i kolpíci bílí, ibisové hnědí a řada druhů vrubozobých.

Safari park patří k úspěšným chovatelům plameňáků růžových. Chov není snadný – plameňáci jsou nároční především na krmení i společnost: pokud je hejno příliš malé, nerozmnožují se. Nová voliéra pro tyto ikonické ptáky vyrostla v místech, kde se návštěvníkům představí zvířata z oblasti jihozápadní Afriky. Právě velká průchozí voliéra je první z řady nových expozic. Safari park na ně získal prostředky z Evropské unie v rámci přeshraniční spolupráce se Zoo Opole.

 

Fotogalerie

O zvířeti