Safari park jako první rozmnožil cibetky africké. V divočině přispívají k šíření lesů, člověk je pronásleduje kvůli parfémům, kávě i kožichu


25.5.2021
Po letech snažení se ošetřovatelům podařil odchov cibetek afrických. Je to poprvé, kdy se v rámci českých zoo tento druh rozmnožil. Mláďata s matkou jsou zatím v zázemí, do expozice se přesunou v nejbližších týdnech.

„Cibetky se rozmnožily poprvé ve dvorském safari parku i celém Česku. Ovšem i v rámci světových chovů jde o raritu, protože jsou chovány jen velmi výjimečně,“ upozorňuje zooložka Gabriela Linhart, která v safari parku za chov šelem zodpovídá.

Protože k odchovu vedla poměrně dlouhá a složitá cesta, přestěhovali před porodem ošetřovatelé samici Tiku do zázemí. Tam má absolutní klid a lepší šanci na odchov. Mláďata se narodila 13. dubna, teprve nyní ale ostražitá matka nechala ošetřovatele trojici mláďat vyfotografovat. „Mláďata dobře prospívají, a tak jsme odchov nijak nenarušovali. Zatím neznáme ani jejich pohlaví – to prozradí plánovaná preventivní prohlídka,“ doplňuje Gabriela Linhart. Otcem mláďat je samec Tabari.

Vývoj cibetek je relativně rychlý. Okamžitě po porodu vidí, záhy se batolí a začínají se pohybovat samostatně. Přesto o jejich chování kvůli zachovávání co největší míry klidu zatím ošetřovatelé vědí poměrně málo.

Ačkoli jde o šelmy, patří cibetky k mimořádně důležitým rozšiřovatelům lesů. „Mají velmi rády plody a různá měkká a sladká semena. Ta projdou zažívacím traktem jen mírně natrávená a připravená rychle vyklíčit. Tak, jak se cibetky toulají v okolí, roznáší v trusu také řadu druhů rostlin,“ upozorňuje Gabriela Linhart. Kvůli požírání semen a plodů se ostatně cibetky staly velmi známé milovníkům kávy. Producenti tohoto oblíbeného nápoje zavírali nejrůznější druhy cibetek do klecí a krmili je právě kávou. Rozemletá semena kávy natrávené cibetkami patří k nejdražším typům kávy na světě. Ačkoli takové praktiky jsou typické spíše pro JV Asii, jsou známé i případy takového trýznivého způsobu využívání cibetek afrických.

Ještě větším problémem byl a je pro cibetky africké cibet, tedy výměšek jejich pachových žláz. Ten se využívá při výrobě luxusních parfémů. Drastický chov cibetek pro tento výměšek se soustřeďuje právě do Afriky a cibetka africká patří k jednomu z druhů, které jím velmi trpí. Cena cibetu se pohybuje v tisících dolarů za kilogram. Cibetky velké se stávají stále žádanějšími na trzích s masem a kožešinami z pralesa. Dle odhadů je ročně zabito kolem deseti tisíc těchto šelem.

V expozici Pavilonu šelem Joy Adamsonové nyní návštěvníci mohou obdivovat samce Tabariho a druhou dospělou samici Tamu. Jde o zvířata žijící skrytým, nočním či soumračným způsobem života. Právě díky tomu je k jejich pozorování safari park ideálním místem – návštěvníci si nerušeně mohou areálu užívat až do pozdních večerních hodin. Mláďata s matkou Tikou se do expozice nastěhují v nejbližších týdnech.

Cibetky africké jsou v zoologických zahradách raritou. Mezinárodní databáze ZIMS, sdružující nejlepší zahrady světa, eviduje 17 zvířat ve všech světových zoo. Šest z nich žije ve Dvoře Králové.

Fotogalerie

O zvířeti