Zair, Zawadi, Zhenga a Zoraya – to jsou jména čtyř právě půlročních mláďat geparda, která se narodila 6. června. Jména mladých gepardů, kteří brzy obohatí chovy v jiných zoologických zahradách, zveřejnil safari park ve spolupráci s Nadací ČEZ a Skupinou ČEZ, jež jsou dlouhodobými podporovateli safari parku a jeho ochranářských aktivit. „Gepardi jsou chloubou safari parku a význam chovu nadále roste. Zvířata odchovaná v Podkrkonoší tvoří základ chovů na řadě míst Evropy i mimo ni a pomáhají vytvářet pojistku, že druh přežije alespoň v lidské péči,“ říká mluvčí safari parku Michal Šťastný.
Narození gepardů je stále velmi významnou událostí a ani v nejlepších chovatelských zařízeních není běžné. Dlouho trvalo najít správnou metodiku chovu, která se navíc v posledních letech nadále mění a vyvíjí dle nejnovějších poznatků. Jednou z klíčových podmínek chovu gepardů je držet jednotlivá pohlaví po většinu roku oddělená ve vzdálených výbězích tak, aby se ani nemohla vidět, a připouštět je jen na krátkou dobu říje. Ani to ale nezaručuje úspěch. Poslední studie ukázaly, že šanci na úspěšné páření zvyšuje spojovat samici s více samci. Tuto novou metodu již uplatňuje i safari park.
Stoprocentní zvládnutí problematiky je klíčové, gepardů totiž v přírodě stále ubývá. To ostatně připomíná i Mezinárodní den gepardů. Vědci početnost v přírodě odhadují na méně než 7000 dospělých zvířat. V řadě států, kde se tyto nádherné šelmy tradičně vyskytovaly, se o jejich přítomnosti v současné době vědci jen dohadují.
Safari park patří k nejúspěšnějším chovatelům gepardů na světě. První mláďata tohoto druhu se ve Dvoře Králové narodila v roce 1988. Od té doby se jich v Podkrkonoší povedlo odchovat již na 70.
Nejrychlejší savce světa ohrožuje řada jevů, z nichž některé mají sílící tendenci. Takovými jsou například úbytek přirozeného prostředí a lov v důsledku konfliktu s člověkem (například poté, co gepardi mimo chráněná území napadají domácí zvířata), srážky s rychle jedoucími auty či nemožná ochrana v místech sužovaných válkou. Na řadě míst – například ve východní Africe – je stále palčivým problémem i odchyt mláďat pro nelegální obchod s domácími mazlíčky. Zoology na mnoha lokalitách znepokojuje i neřízený turismus, který prokazatelně vedl k rušení gepardů při lovu a s ním spojenou nižší úspěšností, a dokonce k rozdělování matek a mláďat neohleduplnými pozorovateli.
Chov v lidské péči a s ním spojená podpora divokých populací je pro budoucnost druhu velmi důležitá. Safari park patří k nejúspěšnějším chovatelům gepardů na světě. První mláďata tohoto druhu se ve Dvoře Králové narodila v roce 1988. Od té doby se jich v Podkrkonoší povedlo odchovat již na 70. V současné době žije ve Dvoře Králové osm gepardů – kromě mláďat ještě dva dospělí samci, matka koťat a jejich babička.
Gepardy můžete podpořit několika způsoby:
POZVĚTE GEPARDY NA JÍDLO!
ODEVZDEJTE SPOTŘEBIČ A POMOZTE GEPARDŮM V AFRICE!