Vánoční miniatury. V safari parku se narodily dvě z nejmenších antilop


13.1.2022
Hned dvě pozoruhodná mláďata přišla v Safari Parku Dvůr Králové na svět koncem roku 2021. Jde o nejmenší z antilop, které mohou lidé vidět v zoologických zahradách. Až kontroly na počátku roku ukázaly, že mladý dikdik Kirkův i chocholatka červená jsou samice. Tyto na chov náročné druhy jsou v zoologických zahradách vzácné a jejich množení je rarita. Safari park obě odchoval jako první v zemi.
„Hmotnost malé samice je kolem jednoho kila,“ upozorňuje zoolog Luděk Čulík na kapesní rozměry mimořádného přírůstku chocholatky červené. Malá samice, které ošetřovatelé říkají Kaia, vyrůstá po boku matky. Ošetřovatelé ji však krmí náhradní stravou. „Nejsme si jisti, že pije – ve stáji jsme proto instalovali kameru, která chování dvojice sleduje,“ doplňuje zoolog. Kaia se narodila 26. prosince jako druhé mládě v historii chovu ve Dvoře Králové i v rámci Unie českých a slovenských zoologických zahrad. Vůbec první přírůstek tohoto druhu v rámci Česka a Slovenska se narodil v létě 2020 stejné matce, safari park si za něj vysloužil cenu Bílý slon za nejvýznamnější odchovek mezi savci v českých a slovenských zoo. Otec mláděte je jiný – do safari parku dorazil od té doby nový chovný samec z Polska.

Narození chocholatky je v zoologických zahradách mimořádná událost – podle světové databáze ZIMS přišlo v uplynulém roce na svět pouze 12 těchto pozoruhodných antilopek.

Velký úspěch je i další kopytník miniaturních rozměrů – antilopa dikdik Kirkův. Tento sudokopytník, který zaujme čenichem v podobě malého chobůtku, se v safari parku rozmnožil i v červnu 2021. Šlo o navázání na významnou tradici – dvorský safari park je první, kdo v rámci Česka a Slovenska dikdiky množil. V chovu ale nastala pauza dlouhá šest let.

Rodiči malého dikdika, u kterého kontrola taktéž čerstvě potvrdila samičí pohlaví, jsou opět Debra a Landi. „Malé samici říkáme Doris a odchov probíhá zatím bez problémů. Jak ukázala kontrola, je mládě zdravé a vitální,“ doplňuje vrchní ošetřovatelka Monika Darvašová.

Obě mláďata zůstávají i s matkami v teple zimních stájí. Do venkovních výběhů se vypraví, až to dovolí počasí.

Chocholatka červená nebo také křovinná patří k nejmenším antilopám světa, váží jen kolem 13 kilogramů a v kohoutku měří asi 40 cm. Obývá lesy střední a jižní Afriky. Ohrožuje je lov pro maso a ztráta přirozeného prostředí. Na celém světě je v zoologických zahradách chováno 40 chocholatek červených, z toho 28 jedinců žije v 11 institucích Evropy. Za posledních 12 měsíců se narodilo na celém světě v zoo jen 12 mláďat.
Dikdik Kirkův váží jen do 6 kilo a žije v polopouštích. Drsným podmínkám je přizpůsoben i stavbou těla – na první pohled zaujme jeho chobůtek. V prodloužených nozdrách se ochlazuje krev, která se rozvádí dál do těla. Voda, která v nozdrách zkondenzuje z páry, se navíc může vrátit zpět do organismu. Mezi ostatními antilopami jsou dikdikové a další trpasličí antilopy zvláštní způsobem života – žijí v trvalých párech, které si trusem a výměšky příočních žláz značí teritorium, které obhajují. Značení je ritualizované – trusové i pachové značky zanechávají střídavě po sobě samec i samice. V době odchovu se k nim přidává i mládě. Dikdikové patří k nejmenším antilopám světa, menší jsou pouze lesní antilopky rodu Neotragus. Ty však nejsou v zoologických zahradách k vidění. Safari park chová dikdiky od roku 2002. Za tu dobu se tu narodilo 25 mláďat.

Fotogalerie

O zvířeti