Dlouhé čekání mají za sebou ošetřovatelé oslů somálských ve dvorském safari parku. Jedna ze tří samic tu 15. května porodila zdravé mládě. "První preventivní prohlídka ukázala, že jde o samce," popsal zoolog Luděk Čulík, který má na starosti chov kopytníků v safari parku. Výběh Sahel, kde osli somálští žijí, je poslední expozicí před vjezdem do Lvího safari. Pěší návštěvníci mohou osly zahlédnout z vyhlídkové stezky nedaleko lanového parku Katika Miti.
Malý osel krátce po narození vstal a začal na vratkých nohách následovat matku. Ve výběhu je vidět od první chvíle, ovšem s každým dalším dnem je silnější a vydává se na průzkumy dál od matky.
Expozice, kterou obývá, se nazývá Sahel a představuje kopytníky pouštních oblastí severu Afriky. Společnost ve výběhu dělají dvojici ještě dvě další samice osla somálského, perličky kropenaté a stádo přímorožců šavlorohých. Stejně jako pro osly somálské, také pro přímorožce jsou zoologické zahrady poslední šancí na záchranu. V přírodě je už totiž člověk s největší pravděpodobností vyhubil.
Samotný osel somálský je Červeným seznamem Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) klasifikován jako kriticky ohrožený a jeho populace ve volné přírodě se odhaduje na 20-200 dospělých jedinců s potvrzeným výskytem pouze v Eritrei a Etiopii. Protože ochrana v jeho přirozeném prostředí není kvůli nestabilitě oblasti již dlouho prakticky možná, jeho chov v lidské péči má obrovský ochranářský potenciál a má svůj koordinovaný program European Ex-situ Program (EET), který je řízen z basilejské zoo ve Švýcarsku. Jejich návrat do volné přírody zatím není možný, aktivita zoologických zahrad proto směřuje k ochraně jejich přirozeného prostředí a udržování geneticky zdatné záložní populace pro budoucí možnou repatriaci oslů do volné přírody.