Vzácné mládě v Sahelu. Stádečko oslů somálských se rozrostlo


28.5.2020
Ve výběhu představujícím pouštní oblasti severní Afriky se prohání mladý samec osla somálského. Jde o šestnácté mládě tohoto kriticky ohroženého druhu, které se ve Dvoře Králové povedlo odchovat.
Dlouhé čekání mají za sebou ošetřovatelé oslů somálských ve dvorském safari parku. Jedna ze tří samic tu 15. května porodila zdravé mládě. "První preventivní prohlídka ukázala, že jde o samce," popsal zoolog Luděk Čulík, který má na starosti chov kopytníků v safari parku. Výběh Sahel, kde osli somálští žijí, je poslední expozicí před vjezdem do Lvího safari. Pěší návštěvníci mohou osly zahlédnout z vyhlídkové stezky nedaleko lanového parku Katika Miti.

Malý osel krátce po narození vstal a začal na vratkých nohách následovat matku. Ve výběhu je vidět od první chvíle, ovšem s každým dalším dnem je silnější a vydává se na průzkumy dál od matky.

Expozice, kterou obývá, se nazývá Sahel a představuje kopytníky pouštních oblastí severu Afriky. Společnost ve výběhu dělají dvojici ještě dvě další samice osla somálského, perličky kropenaté a stádo přímorožců šavlorohých. Stejně jako pro osly somálské, také pro přímorožce jsou zoologické zahrady poslední šancí na záchranu. V přírodě je už totiž člověk s největší pravděpodobností vyhubil.

Samotný osel somálský je Červeným seznamem Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) klasifikován jako kriticky ohrožený a jeho populace ve volné přírodě se odhaduje na 20-200 dospělých jedinců s potvrzeným výskytem pouze v Eritrei a Etiopii. Protože ochrana v jeho přirozeném prostředí není kvůli nestabilitě oblasti již dlouho prakticky možná, jeho chov v lidské péči má obrovský ochranářský potenciál a má svůj koordinovaný program European Ex-situ Program (EET), který je řízen z basilejské zoo ve Švýcarsku. Jejich návrat do volné přírody zatím není možný, aktivita zoologických zahrad proto směřuje k ochraně jejich přirozeného prostředí a udržování geneticky zdatné záložní populace pro budoucí možnou repatriaci oslů do volné přírody.

Fotogalerie

O zvířeti