Narození, stěhování i pedikúra. U zeber se stále něco děje


22.7.2020
V uplynulých dnech se mezi zebrami v safari parku stala celá řada zajímavých událostí. Ve stádu zeber Bohmových v Africkém safari přibylo mládě. Radost zavládla i ve skupině zeber Burchellových ve výběhu u kempu. Samice zeber Hartmannové doplnil nový hřebec a klisna raritní zebry bezhřívé Rubi zase musela podstoupit důkladnou pedikúru.

Dramatický start do života měl malý hřebec zebry Burchellovy ve výběhu u Safari kempu. "Hřebeček se narodil 15. července ráno a přijetí ostatních dospělých samic nebylo zrovna vřelé. Matka ho ale proti útokům ubránila a dnes ji mládě čile následuje po výběhu," popisuje zoolog Luděk Čulík, který v safari parku koordinuje chov zeber i dalších kopytníků. "Ani v takovýchto situacích nemůžeme zasahovat, tím bychom mohli nevratně narušit křehkou rovnováhu skupiny," vysvětluje.

Nováček se prohání také velkým výběhem v pěším safari, mládě tam přibylo v půlce července do stáda zeber Bohmových.

A beze změn není ani chovná skupina zeber Hartmannové. "Do stáda jsme zapojili hřebce Urbiho, který by se měl stát novým plemeníkem," doplňuje Luděk Čulík. Urbi pochází ze Zoo Ústí nad Labem, kde se narodil před 7 lety. Tyto vzácné horské zebry zatím návštěvníci nemohou vidět, žijí v prostorném výběhu v chovatelském zázemí.

Pedikúra i důležitý příjezd

Méně příjemné starosti čekaly zoology ve stádě zeber bezhřívých. "Klisna Rubi delší dobu kulhala a přes podporu se její stav nelepšil. Proto má nyní naordinovaný klid ve stáji ve vysoké podestýlce," říká Luděk Čulík. V pondělí 21. července proto Rubi ve stáji navštívil veterinář, který jí zrentgenoval kopyta a následně provedl důkladnou pedikúru. V tuto chvíli odborníci vyčkávají, zda zákrok přivede kýžený výsledek.

V rámci chovu zeber bezhřívých přišel i další důležitý posun. Zoologové z Dvora Králové a Liberce dlouhodobě usilují o větší koordinaci chovu tohoto vzácného zvířete, a tak dohodli převoz zvířat z Polska do Zoo Plzeň. "První transport dopadl na výbornou a Plzeň má od počátku týdne základ nové skupiny," upřesnil Luděk Čulík. V pátek 24. července by ke dvěma klisnám měl přibýt ještě samec, taktéž z polského Borysewa.

Fotogalerie

O zvířeti