Zbojnice má mládě. První v jejím životě


11.7.2022
Po dlouhých peripetiích se ikonické samici čápa bílého s hendikepem povedlo najít partnera a vyvést s ním mládě. Mladý čáp podle plánu na podzim odletí s divokými příbuznými do teplých zimovišť.

Hnízdo na vysokém sloupu nedaleko oblíbené průchozí voliéry ptáků a ostrova lemurů hostí cenný přírůstek. Samice čápa bílého Zbojnice tu s partnerem vyvádí své první mládě v životě.

To by nebyla až taková událost. V okolí safari parku se čápům dobře daří a pravidelně tu mladé mívají. Příběh Zbojnice je ovšem dlouhý a zajímavý. Do Dvora dorazila před čtyřmi lety ve skupině hendikepovaných ptáků ze zoo ve slovenské Bojnici. Sama je sice schopná létat, ztratila ale pud k tahu, a tak žije v Podkrkonoší trvale.

"S divokými samci se brzy na jaře dávala dohromady pravidelně. Po příletu samic, které do Česka dorazí tradičně až po samcích, ale většinou vše skončilo. Divoké samice jí partnera vždy odloudily," popisuje zoolog safari parku Michal Podhrázský. Teď poprvé se Zbojnici poštěstilo a jí i potomkovi se zatím daří dobře. "Mládě ještě zdaleka nemá vyhráno, ale vše se zdá na dobré cestě," věří zoolog.

Pokud zatím šedavé mládě čápa úspěšně vyroste, mělo by se na podzim připojit k divokým čápům a odletět s nimi do teplejších krajin.

Zbojnice v safari parku zůstane. Její příběh ale prvním - a snad ne posledním - odchovem získal zcela nový rozměr.

Zbojnice je v okolí safari parku i v jeho areálu proslulá. Nebojácně se prochází poblíž lidí a je tak skvělým objektem focení. Třeba její snímky z Vánoc či Nového roku mnohé často překvapí. Nezapomeňte při příští návštěvě safari parku zajít pod hnízdo Zbojnice a podívat se, jak se jí daří!

Více o Zbojnici najdete ZDE.

 

Fotogalerie

O zvířeti