Pohodlí je přednější. Čápice zbojnice do tepla neletěla, žije v safari parku


15.1.2021
Tisíce kilometrů cestují obvykle čápi bílí za potravou každý rok. Vzletná samice z dvorského hejna ovšem i přes zimu využívá komfortu Safari Parku Dvůr Králové. Jeho zoologové by přitom čápy rádi vybavili vysílačkami a sledovali, kam míří na zimu.

„Potuluje se v blízkém i vzdálenějším okolí safari parku. Od poklesu teplot se ovšem ve velmi pravidelných intervalech vrací. Samozřejmě je to pro krmení. Krom toho v areálu také nocuje,“ uvádí zoolog Michal Podhrázský. Do Safari Parku Dvůr Králové postupně stěhoval hendikepované ptáky z ostatních členských zoo Unie českých a slovenských zoo a záchranných stanic. Zároveň sleduje i divokou populaci čápů, kteří každým rokem přilétají do Dvora Králové. Mimo jiné se svým týmem kroužkuje všechna ptáčata, která se v safari parku vylíhnou.

Jedním z „dvorských“ čápů je i samice, které ornitologové říkají Zbojnice. Do Dvora dorazila před třemi lety jako hendikepovaný pták ze zoo ve slovenské Bojnici. Stejně jako ostatní čápy ji ornitologové sledovali a pravidelně zakracovali pera na křídlech – letky. Předloni na podzim, kdy chovatelé tyto čápy stěhovali a zazimovávali, se chytit nenechala a volně si létala nad výběhem. Pak se vrátila k ostatním, které si v zázemí parku našla, hlavně kvůli potravě. Až tehdy se ji podařilo odchytit a zazimovat s ostatními. Jenže výlety se jí zalíbily. Na jaře, kdy byla opět vypuštěna do výběhu mezi žirafy a zebry, se začala chovat jinak a často opouštět zoo. „Létala například k supermarketu a zkoušela, jestli nedostane něco dobrého, občas blokovala dopravu v okolních vesnicích, když se procházela po silnici. Potulky skončily, když jedné paní vlezla do předsíně, kam jsme si ji přijeli odchytit,“ popisuje výstřelky čapí samice dvorský ornitolog.

Pro drtivou většinu zvířat fungují výběhy a voliéry jako ideální domovy, které bez nutnosti nechtějí opouštět. Jakmile najdou dostatek potravy, pití, úkryt a partnera pro rozmnožování na malém prostoru, rádi se tam drží. Funguje to v přírodě a funguje to samozřejmě i v lidské péči

Po krátkých výpravách do města nebo sousedních obcí se Zbojnice umoudřila. Protože by pro Zbojnici podobné výlety mohly být nebezpečné, zastřihli jí pera na křídlech a opět ji vypustili do výběhu. „Na konci loňského léta ale vypelichala letky a stala se opět plně vzletnou. Tentokrát už se ovšem chovala vzorně, nocovala na restauraci Kibo a nepůsobila nikde rozruch,“ popisuje Michal Podhrázský, jak Zbojnice přece jen k rozumu přišla.

Ačkoli může létat, rozhodla se pohodlí a relativní bezpečí safari parku znovu neopustit. „Pro drtivou většinu zvířat fungují výběhy a voliéry jako ideální domovy, které bez nutnosti nechtějí opouštět. Jakmile najdou dostatek potravy, pití, úkryt a partnera pro rozmnožování na malém prostoru, rádi se tam drží. Funguje to v přírodě a funguje to samozřejmě i v lidské péči,“ popisuje zoolog Michal Podhrázský. Čápice přižírá právě z krmné dávky určené čápům bílým v zimovišti safari parku. Když je jí chladno, vyletí na komín kotelny, kde se trochu ohřeje. „Často tam tráví noci. Na den se zase vydá na výpravu po okolí,“ popisuje zoolog.

Potomkové Zbojnice by mohli dostat vysílačky

„Protože čáp je v přírodě Česka původní druh, rozhodli jsme se tuto samici využít jako možného zakladatele případného programu vypouštění ptáčat do přírody,“ říká zoolog. Odborníci věří, že samice, která si udělala z areálu safari parku svou základnu, by v budoucnu mohla vytvořit pár s některým dosud osamělým divokým samcem. „Ideálně by obsadili některé z hnízd, která pravidelně udržujeme a opravujeme, jejich potomkové by se pak rozletěli a žili divoce. Podobná vize je i s hendikepovanými ptáky, které přijímáme na rozlétání, podobně jako Zbojnici ze slovenských Bojnic,“ dodává Michal Podhrázský.

Právě tyto ptáky by dvorští odborníci rádi vybavili vysílačkami, pokud se na to povede sehnat peníze. Následně by mohli sledovat jejich letové trasy. To je klíčové pro jejich další efektivní ochranu. „V minulosti tu obdobný projekt probíhal. Samice jménem Zuzana pravidelně trávila zimu až v Zimbabwe. Tahové cesty se ale mění – čápi míří například do Izraele či Španělska. Nevíme to ale přesně, protože z finančních důvodů ve sledování nemůžeme pokračovat a nyní hledáme partnera, který by nám pomohl čápy vysílačkami vybavit,“ vysvětluje Michal Podhrázský.

Populace čápů bílých v poslední době klesá. Česká společnost ornitologická eviduje letos v zemi necelých 1570 hnízd, z toho ve Dvoře Králové jsou 3 aktivní. Drtivou většinu hnízd ornitologové kontrolují a mláďatům dávají kroužky. V monitoringu života čápů bílých hraje velkou roli veřejnost. Ta může svá pozorování vkládat například na stránce www.birdlife.cz/capi.

Safari park se intenzivně věnuje výzkumu a ochraně také u dalších druhů volně žijících ptáků. Sám Michal Podhrázský vede monitoringově-záchranný projekt hus velkých, labutí velkých a také spolu s kolegy ze safari parku umisťuje budky a kroužkuje například několik druhů sýkor, vrabce polní nebo brhlíky.

Fotogalerie