Šimpanz učenlivý - Pan troglodytes

Člověku vývojově nejbližší hominid. Podle vědců má 98,4 % genetické informace shodné s člověkem.
výskytzápadní a střední Afrika
biotoptropické deštné lesy, lesnaté savany
potravarostlinná potrava, bezobratlí, drobní obratlovci
věk35 až 40 let, v lidské péči přes 50 let
rozměryvýška 1,2-1,7 m
váhaaž 70 kg

V Africe žijí dva druhy šimpanzů. Šimpanz bonobo má oblast svého výskytu v Kongu, zatímco šimpanz učenlivý, u něhož jsou rozlišovány čtyři poddruhy, obývá západní a střední Afriku. Společný předek lidí a šimpanzů obýval planetu poměrně nedávno (před 5-7 miliony let).

Šimpanzi žijí v komunitách až o 120 jedincích obývajících jedno území. Středem této komunity bývá skupina vzájemně si příbuzných samců, kteří území obhajují jako své teritorium. Dále se zde mohou vyskytovat malé skupiny matek s jejich potomky, nebo smíšené skupiny o 15- 70 jedincích. Každý člen skupiny má přesně stanovenou pozici ve společenském žebříčku, kterou si může vylepšovat vhodným chováním (pomocí dalšímu jedinci, rozdělením-se o potravu, projevem síly...). Šimpanzi jsou schopni organizovat lovy na menší opice nebo antilopy a dokonce k tomuto účelu vyrábět lovecké nástroje (oštěpy).

Samici se po devíti měsících rodí obvykle jedno mládě, o které se stará šest let. Ve dvorském safari parku se narodila čtyři mláďata samici Vandě (*1984 Uke, *1987 Siri, *1993 Bask, *1998 Daisy). Pokusy o návrat šimpanzů z lidské péče do volné přírody se bohužel zatím většinou nedaří.

čtěte také