Bonnie a Babeta jsou ve Dvoře Králové už půl století


15.6.2021
V červnu uplyne 50 let ode dne, kdy do Dvora Králové přišla dvojice samic šimpanze čego Bonnie a Babeta. Ošetřovatelé šimpanzům ve čtvrtek 17. června připraví zábavný enrichment.

Zažily legendárního ředitele Josefa Vágnera a vystřídaly hned tři adresy – v průběhu času se šimpanzí samice Bonnie a Babeta stěhovaly z někdejšího Exotaria do původního pavilonu opic a následně do Pavilonu goril, kde jsou dodnes. Od roku 1971, kdy přišly z Kamerunu, se staly oblíbenkyněmi celých generací návštěvníků. „Zejména Bonnie byla v podstatě maskotem zahrady. Když do Dvora přišla, byla velmi malá a často se vydávala mimo klec. Jak rostla, zjišťovala, že je mnohem silnější než její lidští opatrovníci. A rostlo jí tak i sebevědomí, takže dnes je navzdory věku stále dominantním zvířetem skupiny,“ říká zooložka Gabriela Linhart. Ostatní členy tlupy dokonce brání a chrání před nebezpečím. To Babeta po celý život zůstávala hodnou samicí, která v případě potřeby podá ošetřovatelům z výběhu přes mříž, co potřebují.

Půlstoletí života v safari parku oslaví Bonnie a Babeta i s ostatními členy skupiny. Ošetřovatelé jim 17. června ve 13 hodin nachystají do výběhu enrichmentovou hostinu.

Bonnie a Babeta byly během života svědky překotného vývoje chovu lidoopů. Výlety mezi návštěvníky, které byly dříve běžné, jsou dnes nemyslitelné. Proměnil se i prostor, který šimpanzi obývají. Z původní nevyhovující klece se dvěma prosklenými boxy v Exotariu (dnešní Vodní světy) se šimpanzi v roce 1984 přesunuli do nového opičince s přírodními výběhy. I ten ale postupně zastaral, a tak se roku 2012 dočkal zásadního rozšíření tak, aby odpovídal životním potřebám lidoopů.

A zásadně se proměnil i jídelníček lidoopů. „Bylo obvyklé, že dostávali chleba, pudinky, rýžové nákypy, piškoty, Carob nebo kakao. Ve velké míře se pracovalo i s mléčnými výrobky, které jsou z dnešního pohledu nevhodné,“ popisuje Gabriela Linhart. Během života šimpanzic Babety a Bonnie se to zásadně změnilo. Postupně se začalo od takové stravy ustupovat. Časem ubylo i příliš sladkého ovoce. To, které lze koupit v Evropě, je totiž šlechtěné, má hodně cukru a málo vlákniny, aby lidem chutnalo. Jenže pro zvířata funguje vlastně jako sladkosti či cukroví pro lidi. A tak ho musí být taky málo. „Dnes šimpanzi ovoce dostávají pravidelně, ovšem každý do ruky přes mříž. Jen tak se dá zajistit, že má každý jen právě tolik, kolik je vhodné. Zbytek potravy tvoří zelenina od okurek přes saláty až k rajčatům a také takzvaný okus, tedy listnaté větvě,“ vysvětluje zooložka. Většinu potravy nakrájenou na malé kousky lidoopům ošetřovatelé rozhodí, aby se jejím sběrem zabavili podobně jako v přírodě.

Život Bonnie a Babety neztrácí na dynamice ani nyní, když patří k nejstarším šimpanzům v Česku. Zcela mimořádné události se Bonnie, Babeta a jejich partner Dingo dočkali v roce 2017 – to do Dvora dorazily tři nové obyvatelky z Maďarska. Spojení se samicemi Susi, M a Chispi proběhlo zcela bez problémů. „Měli jsme obavy z reakce dominantní Bonnie. Ta ale znovu ukázala svou inteligenci, když několik dnů vyčkávala a sledovala, jak se nováčci budou chovat. Pak namísto bojů zvolila taktiku uzavírání výhodných koalic, díky čemuž je na vrcholu hierarchie dodnes,“ uzavírá Gabriela Linhart.

Ve vztahu dosud nerozlučné dvojice Bonnie a Babety to však znamenalo velkou změnu. Bonnie se výrazně sblížila s mladou a silnou samicí M, zatímco Babeta se uchýlila k samci Dingovi. Obě šimpanzí nestorky si ale nadále zůstávají velmi blízké.

50 zajímavostí o Bonnie a Babetě

1)    Bonnie a Babeta jsou už dámy v letech – narodily se kolem roku 1970. Patří k nejstarším šimpanzům v českých zoologických zahradách. Starší už je jenom naše další samice Suzi narozená dokonce v roce 1965! Průměrný věk, kterého se šimpanzí samice mohou dožít, je kolem 39 let. Bonnie i Babeta jsou přitom na svůj věk stále v obdivuhodné formě.
2)    Obě samice dorazily do Evropy jako mláďata přímo z afrického Kamerunu. Dnes už nic podobného za takových okolností není možné.
3)    Bonnie a Babeta patří mezi šimpanze poddruhu čego. Tento poddruh je nejmohutnější ze všech šimpanzů: samci mohou vážit i 70 kilo. Žije v Kamerunu, Rovníkové Guineji nebo Středoafrické republice.
4)    V zoologických zahradách jsou šimpanzi čego zastoupeni zřídka. Podle dostupných údajů je šimpanzů čego v Evropě jen asi 50.
5)    Bonnie miluje lov myší. Je v něm velmi úspěšná a často k němu využívá i nástrojů.
6)    Bonnie a Babeta jsou stále nerozlučná dvojice. V posledních letech se ale každá začala sbližovat s jinými členy skupiny. Bonnie má nyní nejtěsnější vztah s mladou a silnou M, Babeta přilnula k samci Dingovi.
7)    Bonnie je velmi dominantní a bez velkých problémů dovede zastrašit i samce Dinga. V současnosti je už mnohem klidnější a shovívavější než dřív a nevyvolává potyčky. Svou nadřazenost projeví, jen když je to opravdu třeba. Přesto je na cestě stát se nejvíce dominantním zvířetem celé skupiny.
8)    Když přišla Bonnie do Dvora Králové, byla nejmenší ze všech šimpanzů. Proto se stala jakýmsi maskotem zahrady a často se v doprovodu ošetřovatelů vydávala i mimo výběh. Možná tehdy zjistila, jak ohromně silná je, a sebevědomí, které tím nabyla, jí zůstalo dodnes.
9)    Babeta je spíše bázlivější a klidnější. Také na ní se už podepisuje věk, a tak se do potyček zapojuje jen velmi nerada.
10)    Bonnie svou nadřazenost a sílu často ukazuje u krmení přes mříž, kde šimpanzi dostávají část denní dávky jídla. Odsud slabší zvířata často vystrkuje, případně jim dokonce zacpává nos, aby se vzdali a odešli a ona, co jí nepatří.
11)    Babeta miluje pálivé druhy zeleniny a ovoce. S oblibou hoduje na pórku či cibuli a ráda si dá třeba také chilli. Zajímavé je, že nemají příliš v oblibě zázvor – ošetřovatelé jim proto zázvor podávají v podobě čajů, které ovšem šimpanzi rádi pijí.
12)    Babeta miluje velmi teplé až horké pití, které jinak šimpanzi nechávají vychladnout.
13)    Ve výběhu roste rakytník, který Bonnie doslova miluje. Vyvinula spoustu cest, jak překonat elektrický ohradník, za kterým je rakytník schovaný. Třeba stojí na špičkách a opatrně trhá vše, kam dosáhne.
14)    Bonnie, Babeta i ostatní šimpanzi milují ovoce. To, které je možné dostat v Evropě, je ale šlechtěné a plné cukru. Pro šimpanze i další primáty jde o stravu obdobně náročnou jako pro lidi třeba čokoláda. I proto je v jídelníčku zvířat v současnosti ovoce zastoupeno méně a nahrazuje ho neméně milovaná zelenina.
15)    Bonnie je gurmánka a ráda si jídlo dlouze vychutnává. Jí velmi pomalu.
16)    Bonnie je zdatná herečka – ráda u ostatních budí soucit. Když má drobné oděrky, situaci dramatizuje, kulhá a podobně, aby získala něco navíc.
17)    Bonnie je dost náladová, někdy až agresivní. Její výkyvy nálad jsou silnější v době říje.
18)    Navzdory seniorskému věku je Bonnie stále hravá. Miluje položit se na záda a nohama i rukama nadhazovat různé předměty.
19)    Hřeben je pro Bonnie jedna z nejoblíbenějších lidských věcí. Ráda si s ním pročesává srst. Nepohrdne ale ani kartáčem či smetáčkem.
20)    Když Bonnie vidí někoho, s kým má v minulosti špatné zkušenosti – třeba veterináře – okamžitě ho jde přes sklo chlácholit a podbízet se mu, aby uklidnila situaci. Přes sklo se ho snaží třeba líbat nebo mu ukazuje břicho.
21)    Jakmile se proti Bonnie utvoří v souboji koalice, stropí Bonnie velkou scénu a chodí k mříži za ošetřovateli hledat oporu a dělat ublíženou.
22)    Bonnie je velmi tvrdohlavá – když si něco umane, klidně obětuje i jídlo. Jen aby dosáhla svého.
23)    Bonnie miluje deky, hadry a další kusy látky.
24)    Bonnie umí smrkat. Ráda si ubrousky utírá i zadek.
25)    Bonnie nemá ráda změny. Je velmi ostražitá a předvídá. O tom, co se chystá, ví většinou mnohem dříve než ostatní šimpanzi.
26)    Jakmile ošetřovatelé někomu dávají léky či se o něj jinak nadstandardně starají, Bonnie okamžitě přichází k nim a žádá stejnou péči.
27)    Bonnie se hodně přetvařuje. Z hodného zvířete se rázem stane rozlícený šimpanz.
28)    Bonnie a Babeta zažily v minulosti úhyny šimpanzů ve skupině. Pozoruhodné bylo, že například slábnoucí samici Vandu Bonnie do poslední chvíle bránila a snažila se zamezit třeba i tomu, aby ji veterinář uspal foukačkou. Pak ji odmítala opustit.
29)    Pokud potřebují ošetřovatelé s něčím pomoct, mohou se vždy spolehnout na Babetu. Ta dobře ví, že za podobnou spolupráci dostane odměnu, a tak případné kelímky od odpolední svačiny nebo další věci ošetřovatelům k mříži ráda donese.
30)    Bonnie nemá ráda veterináře. To platí i pro ostatní zvířata. Bonnie ovšem, když veterináře uvidí, začne okamžitě chránit ostatní členy skupiny, a snaží se, aby nikdo nezůstal stranou – tak by hrozilo, že ho oddělí od skupiny.
31)    Bonnie ani Babeta nikdy neodchovaly vlastní mládě. Babeta se ale v minulosti projevila jako dobrá teta při výchově mláďat jiných šimpanzů ze skupiny, například malé samice Uke.
32)    Obě samice mají rády vyvýšená místa. Ve starém výběhu s oblibou sedávaly na nejvyšším parkosu, odkud dohlédly až k provozní vrátnici. Jakmile viděly, že se blíží ošetřovatelé, nadšeně je vítaly – věděly, že se blíží doba krmení.
33)    Bonnie a Babeta spolu s Dingem, Suzi, Chispi a M a také se šimpanzi ze Zoo Brno se staly světovými celebritami. Díky projektu ŠimpanZoom o nich psala a točila i taková média jako CNN, The Guardian, BBC, Svobodná Evropa, Euronews, Le Petit Quotidien, National Geographic a mnoho dalších. Díky projektu se navíc povedlo rozpoutat diskusi o nutnosti podpory zoologických zahrad v době koronavirové krize. Česká vláda pak poslala zoologickým zahradám desítky milionů korun na kompenzaci ztrát. Ještě mnohem více však pomohla veřejnost.
34)    Šimpanzi jsou známí svou výbušností. Když před třemi lety přišly do Dvora M, Suzi a Chispi, čekali odborníci spojení s dvorským triem s obavami. Seznamování ale všechny velmi překvapilo: proběhlo totiž naprosto v klidu. A to je velmi výjimečné.
35)    A ještě jedno překvapení ze spojování. Klidná Babeta chtěla vyvolat konflikt, což všechny překvapilo. Dingo ji ale uklidnil. Naopak Bonnie dlouho vyčkávala a až po několika dnech udeřila – byla si totiž už jistá, že má převahu.
36)    Bonnie nesnáší déšť. Nemá ráda ani mokrou trávu.
37)    Jakmile je ve výběhu něco nového, Bonnie to vždy okamžitě kontroluje a snaží se to rozebrat.
38)    Bonnie se štítí slimáků.
39)    Bonnie ráda probírá srst ostatním členům skupiny.
40)    Bonnie je velmi ostražitá a podezřívavá. Jakmile se kolem pavilonu, který obývá, staví, většinou odmítá chodit ven.
41)    Bonnie miluje přehrabávat kůru a hledat v ní drobné dobroty a další věci.
42)    Babeta se v mládí často pářila s Dingem. Mládě ale nikdy neodchovala. V roce 1984 u ní ošetřovatelé zaznamenali potrat. Dingo se s jinými samicemi stal otcem 4 mláďat.
43)    Babeta je si v současné době nejblíže s Dingem. Pokud je mu zle, Babeta solidárně s ním také nejí.
44)    Ačkoli je Babeta klidná, i jí někdy dojde trpělivost. Potom umí dát hlasitě najevo, co chce.
45)    V nelibosti Babeta plive. Daleko a přesně.
46)    Babeta je velmi jemná, když se ostatním stará o drobné ranky a oděrky.
47)    Babeta miluje svůj klid. Ráda spí schovaná pod palandou.
48)    Bonnie a Babeta okamžitě poznávají lidi, kteří jim vstoupili výrazněji do života. Jakmile je třeba v davu lidí jejich starý ošetřovatel, okamžitě ho poznají a jdou ho pozdravit ke sklu.
49)    Babeta a Bonnie občas vyděsí návštěvníky. Obě totiž pravidelně přicházejí do říje, během které jim výrazně zduří sedací mozoly a jejich okolí.
50)    Bonnie, Babetu a další šimpanze můžete pozvat na brunch! Stačí kliknout zde.

Fotogalerie

O zvířeti