Čtrnáct mláďat a 800 proškolených studentů. To jsou letošní úspěchy v projektu na záchranu antilop Derbyho


20.6.2018
Už několik let je Safari Park Dvůr Králové významně zapojen do aktivit spolku Derbianus Conservation, jež se snaží v Senegalu zachránit před vyhynutím západní poddruh antilopy Derbyho. V rezervacích Fathala a Bandia se v letošní sezóně podařilo odchovat 14 mláďat této kriticky ohrožené antilopy, jejíž populace ve volné přírodě nedosahuje ani 200 jedinců. Vzdělávacími programy zaměřenými na jejich ochranu letos prošlo zatím 800 dětí.

Při ochraně zvířat v místě jejich výskytu je nezbytné spolupracovat s místními obyvateli a věnovat se vzdělávání dětí. Tak postupuje i Derbianus Conservation v Senegalu. „S podporou dvorského safari parku a ve spolupráci se Senegalci jsme letos uskutečnili zatím 11 vzdělávacích programů, kterých se zúčastnilo 800 dětí,“ popisuje Markéta Grúňová, jež má na starosti vzdělávání jak v Derbianus Conservation, tak v Safari Parku Dvůr Králové.

Programy zahrnují vzdělávací aktivity přímo ve škole a výjezd do přírodní rezervace Bandia. „Tam mohou děti antilopy a další divoká zvířata pozorovat a za doprovodu zkušeného průvodce a námi vyvinutých vzdělávacích materiálů se o nich mnoho naučit,“ říká Markéta Grúňová.

Většina dětí neměla dosud možnost potkat vzácné divoké zvíře, natož kriticky ohroženou antilopu Derbyho. „Podobná situace je v mnohých dalších afrických zemích a je jednou z překážek ochranářských snah,“ dodává.

Dvorský safari park začal spolupracovat s Derbianus Conservation v roce 2015 a podílí se kromě vzdělávání na monitoringu zvěře v národním parku Niokolo Koba a managementu stád antilop v přírodních rezervacích Bandia a Fathala, kde probíhá záchranný chov antilop.  

Čtrnáct nových derbíků

V obou rezervacích se od října 2017 do března tohoto roku narodilo celkem 14 antilop Derbyho. „Identifikace mláďat je naším dalším důležitým úkolem. Obnáší to týdny v terénu strávené pozorováním, které mládě náleží k jaké matce. Do budoucna by nám s tímto procesem mohl pomáhat dron, který jsme letos poprvé v rezervacích testovali, a stále více zapojujeme genetické analýzy“ říká spoluzakladatelka Derbianus Conservation Karolína Brandlová.

Některá z nových mláďat už mají dokonce svá jména - například Diesel, Dorothy, Dominica. „Ostatní mláďata nám pomáhá pojmenovávat veřejnost, našim příznivcům jsme totiž nabídli možnost si nové přírůstky nejen adoptovat, ale dát jim i jména podle svého výběru,“ vysvětluje Karolína Brandlová a dodává, že se jedná o jeden ze způsobů, jak mohou lidé Derbianus Conservation a záchranu antilop podpořit.


Západní poddruh antilopy Derbyho přežívá ve volné přírodě v méně než 200 jedincích, a to pouze na území národního parku Niokolo Koba v Senegalu. Proto byl v roce 2000 zahájen záchranný program pro antilopu Derbyho, který je koordinován spolkem Derbianus Conservation. Ten vznikl seskupením pedagogů a studentů z České zemědělské univerzity v Praze a dalších odborníků a nadšenců, k nimž od roku 2015 patří i Safari Park Dvůr Králové. Více najdete na www.derbianus.cz

 

Fotogalerie