Nosorožci do Rwandy

Tři nosorožci černí ze Safari Parku Dvůr Králové a dva nosorožci černí z dalších evropských zahrad se v roce 2019 vydají na cestu do národního parku Akagera ve Rwandě. Jedná se o dosud největší převoz nosorožců z Evropy do Afriky. Všechna zvířata se budou na cestu připravovat ve Dvoře Králové.

S myšlenkou vrátit do Afriky, tentokrát do Rwandy, další nosorožce černé ze Dvora Králové a případně i jiných evropských zahrad přišli před více než dvěma lety zástupci dvorského safari parku společně s Veronikou Vařekovou, jež se Dvorem Králové na ochraně volně žijících zvířat dlouhodobě spolupracuje.

Na cestu se vydají tři dvorští nosorožci Jasiri, Jasmína a Manny, samice Olmoti z anglické zoo Flamingo Land a samec Mandela z Dánska. Všech pět zvířat projde ve Dvoře Králové přípravou na transport, která bude zahrnovat zejména trénink pobytu v transportní bedně a také vzájemné seznamování všech zástupců této pětičlenné "posádky" mezi sebou.

Sledujte aktuální dění o přesunu nosorožců do Rwandy v sekci Aktuality

Dvorský safari park vede dlouholeté úsilí o záchranu volně žijících populací nosorožců v Africe. V roce 2009 vrátil tři nosorožce černé do tanzanské rezervace Mkomazi, kde se skupina úspěšně rozrostla o pět potomků (stav k 2018). V témže roce převezla čtyři nosorožce bílé severní formy do Keni. Posledním nosorožcem, který se ze Dvora Králové vrátil do Afriky, byla samička Eliška v roce 2016. Ta ale bohužel v rezervaci Mkomazi uhynula na následky zranění způsobeného od samce při jejich společném pobytu ve výběhu. 

V roce 2014 a 2017 bylo v safari parku uspořádáno demonstrativní pálení rohoviny s cílem upozornit na masové vyvražďování nosorožců kvůli rohům.  To svou účastí podpořily čelní osobnosti ochranářského světa jako Richard Leakey, Tony Fitzjohn nebo Paula Kahumbu.