Nosorožci do Rwandy

Tři nosorožci černí ze Safari Parku Dvůr Králové a dva nosorožci černí z dalších evropských zahrad se v roce 2019 vydají na cestu do národního parku Akagera ve Rwandě. Jedná se o dosud největší převoz nosorožců z Evropy do Afriky. Všechna zvířata se budou na cestu připravovat ve Dvoře Králové.

S myšlenkou vrátit do Afriky, tentokrát do Rwandy, další nosorožce černé ze Dvora Králové a případně i jiných evropských zahrad přišli před více než dvěma lety zástupci dvorského safari parku společně s Veronikou Vařekovou, jež se Dvorem Králové na ochraně volně žijících zvířat dlouhodobě spolupracuje.

Na cestu se vydají tři dvorští nosorožci Jasiri, Jasmína a Manny, samice Olmoti z anglické zoo Flamingo Land a samec Mandela z Dánska. Všech pět zvířat projde ve Dvoře Králové přípravou na transport, která bude zahrnovat zejména trénink pobytu v transportní bedně a také vzájemné seznamování všech zástupců této pětičlenné "posádky" mezi sebou.

Sledujte aktuální dění o přesunu nosorožců do Rwandy v sekci Aktuality

Dvorský safari park vede dlouholeté úsilí o záchranu volně žijících populací nosorožců v Africe. V roce 2009 vrátil tři nosorožce černé do tanzanské rezervace Mkomazi, kde se skupina úspěšně rozrostla o pět potomků (stav k 2018). V témže roce převezla čtyři nosorožce bílé severní formy do Keni. Posledním nosorožcem, který se ze Dvora Králové vrátil do Afriky, byla samička Eliška v roce 2016. Ta ale bohužel v rezervaci Mkomazi uhynula na následky zranění způsobeného od samce při jejich společném pobytu ve výběhu. 

V roce 2014 a 2017 bylo v safari parku uspořádáno demonstrativní pálení rohoviny s cílem upozornit na masové vyvražďování nosorožců kvůli rohům.  To svou účastí podpořily čelní osobnosti ochranářského světa jako Richard Leakey, Tony Fitzjohn nebo Paula Kahumbu.

přispějte na převoz online

přispějte na převoz bankovním převodem

číslo účtu Konta WILDLIFE: 264350610/0300