Pět nosorožců do Rwandy

Na cestu do nového domova se společně vydalo pět nosorožců. Tři pocházeli ze Safari Parku Dvůr Králové, další dva z jiných evropských zoo. Jednalo se o největší transport nosorožců z Evropy do Afriky v historii.

Jasiri (Safari Park Dvůr Králové)

Samice nosorožce dvourohého Jasiri se stala hned od narození hrdinkou velkého příběhu. Na svět přišla 12. října 2016 s velmi nízkou porodní váhou, a to 17 kg oproti průměrným 30 – 35 kg. Od začátku tak nebyla schopná pít od matky mléko, protože nedosáhla na samiččin struk. Jasiri se však nevzdala a díky její houževnatosti a také úsilí dvorských ošetřovatelů se ji podařilo zachránit.

Zpočátku museli samičku krmit chovatelé přibližně osmkrát až desetkrát denně z lahve. Mléko ručně odebírali od její matky Joly a další samice, která měla v té době také mládě. Odkázaná zcela na pomoc lidí zůstala Jasiri devět dní, poté se jí poprvé podařilo od Joly napít. Od té chvíle už nebylo potřeba do její výživy zasahovat a mládě se stalo velmi rychle soběstačné. Jméno „Jasiri“ znamená ve svahilštině statečná, což její povaze zcela odpovídá.

Jasiri byla vybrána jako jedna ze tří dvorských nosorožců, kteří se vydali do Rwandy založit novou chovnou skupinu v místech, kde byli volně žijící nosorožci černí vybiti v roce 2007.

Manny (Safari Park Dvůr Králové)

Manny se narodil 30. září 2011 samici Maishe a samci jménem Davu. Byl silné mládě, po prvním roce života dosáhl hmotnosti 500 kg, zatímco obvyklá váha se u takto starých zvířat pohybuje okolo 470 kg. Pojmenován byl podle postavy mohutného a přátelského mamuta Mannyho ve filmu Doba ledová.  Vlastnosti této postavy se promítly i do povahy dvorského nosorožce, kterého ošetřovatelé popisují jako klidné a vlídné zvíře.

Jasmína (Safari Park Dvůr Králové)

Z celé pětice nosorožců černých, kteří vyrazili do Rwandy, je Jasmína jediná, která už měla mládě. Samce Joea přivedla na svět v červnu 2016. Jasmína se narodila 13. prosince 2009 téměř nastejno s druhou samicí jménem Eva. S tou poté společně dospívala a dokonce obě téměř nastejno vyvedly svá mláďata, která měla stejného otce. Po roční pauze, kdy byly samice těsně před porodem odděleny, se k sobě i s mláďaty loni vrátily. Vytvořily tak fungující čtyřčlennou skupinu, což je na samotářské nosorožce černé spíše vzácnost.

Olmoti (Flamingo Land, Velká Británie)

Olmoti se narodila 28. prosince 2014 v Curychu samici Samiře a samci Jeremymu. Do Flamingo Landu přišla v roce 2015 se svojí matkou. V té době bylo Olmoti osm měsíců, přesto dalekou cestu ze Švýcarska do Anglie zvládla na výbornou a vlastně to byla ona, kdo z přepravní bedny vyšel po příjezdu do nového domova jako první. 
Olmoti je energická a nezávislá mladá samice se silným charakterem a velkou chutí do všech her. 
Je pojmenovaná po kráteru Olmoti - nádherné  oblasti v Africe.

 

Mandela (Ree Park Safari)

Samec Mandela se narodil v Ebeltoftuv Dánsku 1. ledna 2015 jako vůbec první mládě tohoto druhu ve Skandinávii. Zároveň je to také první dánský nosorožec, který se vrátil do Afriky! Do Dvora Králové přišel na podzim roku 2018 a od té doby se s ostatními připravoval na cestu do Rwandy.