Nosorožci černí v Tanzanii

V roce 2009 Safari Park Dvůr Králové poslala tři nosorožce dvourohé (jinak též černé, Diceros bicornis) do tanzanského národního parku Mkomazi. Samice Deborah a samci Jamie a Jabu si na nové podmínky rychle zvykli. Samice Deborah dokonce v Africe porodila už tři mláďata - a všechny samičky! V červnu 2016 pak dvorská zahrada do stejného místa převezla další samičku Elišku. V Mkomazi, kde byli v 80. letech všichni nosorožci vybiti, se tak dnes i díky dvorskému safari parku rozvíjí nadějný projekt, který přispívá k záchraně nosorožců nejen v Tanzanii, ale i v celé východní Africe.

Hlavní zásluhu na tom má legendární ochranář Tony Fitzjohn, který za svého mládí společně s Georgem Adamsonem vracel do divočiny lvy. Na konci 80. let začal v tu dobu pytláctvím a pasením dobytka značně zpustošenou oblast obnovovat a od roku 1997 v Mkomazi běží záchranný program východního poddruhu nosorožce dvourohého. Zvířata jsou přísně střežena v oplocené rezervaci uvnitř národního parku, který se rozkládá na území přibližně 3250 kilometrů čtverečních podél hranic s Keňou. Za hranicemi na něj navazuje národní park Tsavo, kde byli v 70. letech odchyceni nosorožci dvourozí tehdejšího ředitelem zahrady Josefem Vágnerem. Dvorští nosorožci se tak vrátili do země svých předků.

Nosorožců dvourohých žilo na jih od Sahary v roce 1970 okolo 65 000 kusů. V důsledku nekontrolovaného lovu a zejména pytláctví však jejich stavy poklesly až na 2 300 jedinců v roce 1993. Po řadě ochranářských opatření se jejich počet ve volné přírodě vyšplhal přes pět tisíc, počet zvířat východního poddruhu je ale stále odhadován na pouhých 800. V Safari Parku Dvůr Králové je tento poddruh chován od 70.let minulého století a dosud se tu narodilo 39 mláďat. Jako jeden z nejlepších chovatelů nosorožců dvourohých v zajetí na světě si velice ceníme toho, že se můžeme alespoň částečně podílet na jejich záchraně přímo v jejich původním prostředí.