Příznivci safari parku proběhli Serengeti i výběh lvů. Záchranu antilop podpořili díky Safariběhu ČSOB víc než čtvrt milionem korun


17.10.2021
Safariběh ČSOB se do Dvora Králové vrátil po dlouhé pauze způsobené pandemií Covid-19. Navzdory netradičnímu termínu se startovní listina takřka zcela zaplnila a Safari Park Dvůr Králové může podpořit záchranu antilop Derbyho v Senegalu víc než čtvrt milionem korun.

„Podpora lidí v této složité době je neskutečná a ještě důležitější než jindy. Právě projekty v místě výskytu ohrožených druhů, v případě antilop Derbyho v Senegalu, jsou finančními výpadky zahrad v koronavirové době mimořádně silně zasažené,“ říká vedoucí oddělení mezinárodních projektů a komunikace Safari Parku Dvůr Králové Jan Stejskal. „To, že registrační listina dosáhla bez nadsázky maxima naší současné kapacity, je nesmírně cenné a všem účastníkům i partnerům v čele s ČSOB za to patří náš velký dík.“


Záchranu antilop Derbyho podpořilo 1473 malých i velkých milovníků přírody a sportu, mezi nimi i Jan Stejskal, zoologický ředitel safari parku Jaroslav Haimy Hyjánek či Markéta Grúňová, která vytvořila přímo v Senegalu vzdělávací programy, jež antilopu Derbyho přibližují místním dětem. Díky hojné účasti se podařilo na projekt, který v Senegalu rozvíjí s podporou safari parku český spolek Derbianus, získat přibližně 300 000 korun. Návštěvníci safari parku i běžci navíc zcela vykoupili prodejní stánek se suvenýry s motivy antilopy Derbyho, díky čemuž se na projekt podařilo získat další prostředky.


Safariběh ČSOB se naposledy konal v dubnu 2019, následovala dlouhá pauza vynucená koronavirovými opatřeními. Ta se ve značné míře dotkla i netradičně podzimní edice Safariběhu ČSOB roku 2021. Všichni běžci museli prokazovat bezinfekčnost tak, jak nařizují aktuální hygienická opatření.


Omezení spojená s koronavirem tvrdě dopadla nejen na samotné pořádání Safariběhu, ale také na projekty in-situ. „Tyto projekty se daří uskutečňovat jen díky podpoře veřejnosti a sympatizujících společností. Jsem velmi rád, že příznivci safari parku trvale ukazují, že jim osud zvířat v Africe není lhostejný. Jejich záchrana a ochrana je jedním z našich hlavních poslání,“ doplňuje Jan Stejskal.

 

Safariběh ČSOB byl stejně jako v minulých letech rozdělen na dětský běh na 2 km, na který se přihlásilo 275 nejmenších, a na dva závody pro dospělé, který zaujal 1002 běžců. Trasy vedly skrz Africké safari a jeho pláň Serengeti i Lví safari. Hlavním partnerem závodu se stala Československá obchodní banka, podpořily ho také ČEZ, Nadace ČEZ a další partneři.

 

„Ti, kteří se letos nemohli zúčastnit, ale i tak by rádi pomohli záchraně zvířat v Africe, mohou na ochranu zvířat přímo v Africe přispět prostřednictvím konta Wildlife 264350610/0300,“ zakončuje Jan Stejskal.

 

 

Fotogalerie