Spálení nosorožčí rohoviny


24.9.2014
V zoologické zahradě ve Dvoře Králové bylo v neděli 21. 9. 2014 spáleno přes 50 kilogramů nosorožčí rohoviny. Kromě rohoviny ze zásob zoo byla zničena i rohovina, která byla zabavena při potírání nelegální činnosti.
Přímo ve Dvoře s projevy vystoupili generální tajemník úmluvy CITES John Scanlon, poslanec Evropského parlamentu Pavel Poc a také legendární ochranář Tony Fitzjohn. Ceremoniálem provázela Lejla Abbasová a rohy na vatru pomáhala přikládat i česká Miss Earth 2013 Monika Leová. Akci podpořily významné ochranářské autority jako například Richard Leakey, jenž se v Keni zasloužil o dramatické snížení pytlačení, a sám spálení rohoviny a slonoviny ve své zemi inicioval.
Auto Celní správy přivezlo rohovinu do prostoru pálení přibližně v 10:30. Následovalo vážení rohoviny a její postupné ukládání na vatru. Toho se účastnili všichni hosté ceremoniálu včetně Tonyho Fitzjohna, jenž s Georgem Adamsonem vracel lvy do volné přírody a dnes vede rezervaci pro nosorožce v Tanzanii, a Moniky Leové.
Program otevřel ředitel ZOO Dvůr Králové Přemysl Rabas. „Samotné spálení je symbolickým aktem, který upozorňuje na nutnost zamyslet se nad důsledky svého jednání,“ uvedl. „Nákupem rohoviny jsou totiž financovány kriminální gangy a pytláci, kvůli pašování a nakupování rohoviny jsou vražděni strážci parků, terorizováni obyvatelé chudých afrických oblastí a nádherná zvířata umírají trýznivou smrtí. Apelujeme proto na veřejnost a politiky po celém světě, aby se přestali na krvavém obchodu s rohovinou podílet a účinně ho potlačovali.“
Informace o celé kampani včetně informací o konkrétních účastnících a podporovatelích kampaně najdete na stránkách:
www.burnhorns.orgtext Jan Stejskal

foto © Václav Šilha