Vybíjení nosorožců musí skončit! V ZOO Dvůr Králové vzplály zásoby rohoviny


19.9.2017
V úterý 19. září bylo ve dvorské zoo demonstrativně spáleno více než 33 kg nosorožčích rohů. Vatru zapálili světově uznávaný ochranář Richard Leakey spolu s modelkou Veronikou Vařekovou a keňskou ochranářkou Paulou Kahumbu.

„Mnoho lidí nemůže pochopit, proč rohovinu ničíme. Je to ale ta nejlepší věc, jak s rohy nosorožců naložit. Když jsme v Keni na konci 80. let spálili slonovinu, zhruba po půl roce její cena rapidně klesla a nám se i díky tomu podařilo dramaticky snížit množství upytlačených slonů. Lidé si totiž začali uvědomovat, že za nákupem předmětů ze slonoviny stojí mrtvá zvířata,“ řekl během ceremoniálu jeden z hlavních hostů a podporovatelů ochranář Richard Leakey. Právě on bojoval proti pytlákům v Africe od nástupu do své funkce v Kenya Wildlife Service na konci 80. let.

Akci Burn Horns Save Rhinos zorganizovala ZOO Dvůr Králové ve spolupráci s Celní správou už podruhé. V roce 2014 tu bylo zničeno více než půl metráku rohoviny. „Pokud nebudeme proti obchodu s rohovinou bojovat, brzy přijde chvíle, kdy nosorožci zcela zmizí z naší planety. Spálením rohoviny chceme vyslat světu jasný vzkaz, že rohy patří nosorožcům a ne lidem,“ pronesl na úvod slavnostního aktu ředitel ZOO Dvůr Králové Přemysl Rabas.

Dvorská zoo vede dlouholeté snahy o záchranu nosorožčí populace ve volné přírodě a snaží se celosvětově upozorňovat na jejich tíživou situaci nejen v Africe, ale i Asii. V úterý zoo svou přítomností podpořili další osobnosti ochranářského světa. Společně s Richardem Leakeym podpálila vatru s rohovinou také česká modelka, která je zároveň členkou správní rady organizace African Wildlife Foundation, Veronika Vařeková a keňská ochranářka Paula Kahumbu.

„Dnes jsme se tu sešli z jednoho prostého důvodu, abychom ukázali, že Česká republika dokáže být důležitým hráčem na poli ochrany přírody. Zatímco na jihu Afriky v současné době bohužel probíhají první legální dražby rohů, my tu dnes rohovinu zničíme, abychom symbolicky upozornili na to, že obchodování s ní je zcela nesmyslné. Děkuji dvorské zoo za to, co dělá,“ uvedla během svého proslovu Veronika Vařeková.

Vyvražďování nosorožců je přímým důsledkem vysoké poptávky po rohovině a obchodování s ní. Přestože bylo vědecky prokázáno, že užívání nosorožčích rohů nemá žádné léčebné účinky, které jim jsou přisuzovány, jsou stále vysoce ceněným zbožím na trzích východní Asie. Celou věc navíc komplikuje fakt, že v Jihoafrické republice byl na jaře tohoto roku zrušen zákaz domácího obchodu s rohovinou.

„Sdílejte vaše fotografie a videa na sociálních sítích a pošlete tak zprávu o dnešní události dál. Dvorská kampaň Burn Horns Save Rhinos, jíž jsme dnes všichni součástí, může pomoci zastavit vybíjení nosorožců. Pošleme společně tuto zprávu celému světu,“ vyslovila závěrem své přání jedna z nejvýznamnějších keňských ochranářek Paula Kahumbu.

Spálení rohoviny ve Dvoře Králové podporovali rovněž Jane Goodallová, Ian Craig, Monika Leová, Thu Minh, Tony Fitzjohn a další.

Více na www.burnhorns.org

Fotogalerie