Využití moderních nástrojů biologgingu, sdílení a uživatelsky přívětivé analýzy dat při optimalizaci inkubace vajec ohrožených druhů ptáků v lidské péči


12.12.2024
Projekt rozvíjí metodický potenciál využití moderních nástrojů monitoringu inkubačního chování a statistických metod pro zvýšení efektivity odchovu ptáků ex-situ. Cílem je vývoj a testování sady nástrojů a postupů, které při zavedení do chovatelské praxe zvýší úspěšnost odchovu, a to zejména u druhů obtížně odchovatelných, často ohrožených, a to v několika směrech:
1) snížením ztrát při přirozeném odchovu v lidské péči,
2) zvýšením úspěšnosti líhnutí při umělém odchovu a
3) zvýšením kvality potomstva pocházejícího z umělého odchovu.

Výstupy projektu jsou koncipovány tak, aby nalezly komplexní uplatnění nejen v provozu dvou žadatelů, ale i dalších chovatelských kolekcích v ČR i v zahraničí. Mohou tak znamenat významný příspěvek k záchraně ohrožených druhů, závislých na chovu v lidské péči.

Registrační číslo projektu: SS07020438
Poskytovatel: Technologická agentura ČR
Program: Prostředí pro život (7. VS)
Koordinátor projektu: ČZU Praha
Partneři projektu: ZOO Brno, ZOO Dvůr Králové
Řešitel za FŽP: Mgr. Martin Sládeček, Ph.D.
Řešitel za Zoo Brno: RNDr. Petr Suvorov, Ph.D.
Řešitel za ZOO Dvůr Králové: Mgr. Michal Podhrázský, Ph.D.
Doba řešení: 04/2024–06/2026
Celkový rozpočet projektu: 10 891 442 Kč

Tento projekt je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu Prostředí pro život. Tento projekt byl financován v rámci Národního plánu obnovy z evropského Nástroje pro oživení a odolnost.