Březen 2014: Jižní samec Kingi projevuje zájem o severní samice


6.3.2014
Samec nosorožce tuponosého jižního jménem Kingi byl do velkého výběhu, kde teď žijí severní samice Fatu a Nájin, vypuštěn 25. ledna 2014. Kromě Kingiho jsou ve výběhu ještě dvě jižní samice, jeden nedospělý jižní sameček a také jedno mládě (samička). Severní samci Suni a Sudán se vzájemně střídají v ohradě z dřevěných kůlů a v menším výběhu, kde jsou s nimi i dvě samice jižního poddruhu.

Jižní samec byl do velkého výběhu k severním samicím přesunut z rezervace Lewa. Už dříve, na začátku září 2013, byli do Ol Pejety z Lewy přivezeni další dva jižní samci. Ti však nebyli vypuštěni dovnitř oplocené rezervace severních bílých nosorožců, ale vně plotu.

Kingi už je z Lewy prověřeným otcem a zájem o samice prokazuje i v Ol Pejetě. Nejdříve se kolem poloviny února zajímal o jižní samici Ariemet. Na úplném konci února pak vykazovala známky ovulace severní samice Nájin a Kingi se točil kolem ní, možná se s ní i spářil (Nájin měla na těle stopy, které zřejmě vznikly při páření, vlastní páření ale přímo pozorováno nebylo).

Sudán se do menšího výběhu přesunul na začátku prosince hned poté, co byla do většího výběhu místo něj vypuštěna Nájin. Od té doby se pravidelně po třech dnech střídal v dřevěné ohradě se Sunim, teď se ale toto období prodlouží a samci se budou ve výběhu s jižními samicemi střídat přibližně po dvou týdnech.

V únoru 2014 také do Ol Pejety zavítala úplně první expedice, kterou pro své příznivce ZOO Dvůr Králové pořádá společně s cestovní kanceláří Adventura. Účastníci se byli podívat i uvnitř výběhu severních bílých nosorožců, kde se jim věnoval jak zkušený ošetřovatel Mohammed Doyo, tak Martin Mulama, vedoucí ochrany přírody v Ol Pejetě.

Foto: Jaroslav Hyjánek / ZOODK