Červen 2013: Jak vypadá obyčejný den nosorožců v Ol Pejetě?


18.6.2013
Od loňského roku nebylo u severních bílých nosorožců pozorováno žádné páření. Podle rozborů trusu samice nejsou ani březí. Jak v současnosti takový obyčejný den severních bílých nosorožců v Ol Pejetě vypadá?

Sudán stále žije ve velkém výběhu o velikosti téměř 300 hektarů a během dne je dost aktivní. Potuluje se po výběhu a spásá přirozeně rostoucí trávu, která je typická pro pláně Ol Pejety. Sem tam se rochní v bahnitých kalužích, a když je příliš horko, schrupne si ve stínu stromů. Severní bílí nosorožci ve volné přírodě jsou z velké části závislí právě na trávě, za den jí spořádají asi 60 až 80 kilogramů. Kvůli tomu také tráví asi polovinu dne pasením. A přesně to dělá přes den i Sudán.

Ve čtyři hodiny odpoledne Sudán chodí na místo poblíž vjezdu do velkého výběhu. Čeká tam na něj pravidelná denní dávka příkrmu skládající se ze sena, mrkví, vojtěšky a banánů. Přikrmováni jsou všichni severní bílí nosorožci, aby se tak posílila jejich kondice. Právě v době krmení také do výběhu může vjet omezená skupinka turistů, která by se chtěla na nosorožce podívat. V jinou dobu turisté k severním bílým nosorožcům nesmějí, někdy je ale mohou zahlédnout z cesty, která vede podél jejich výběhu.

Ve velkém výběhu je se Sudánem i Fatu, která se však pase spíš společně s jižními samicemi. Fatu je docela zvědavá, takže čas tráví i se stády zeber Grévyho a buvolců stepních, která ve velkém výběhu rovněž žijí. Ve čtyři odpoledne se i ona u brány výběhu přidává k Sudánovi.

Suni a Nájin žijí v sousedním, menším výběhu a i oni se přes den potulují po bomě, pasou se na trávě a odpočívají pod akáciemi. Na bahnění mají několik prohlubní s vodou. Dospělí samci nosorožců bývají rádi sami a i Suni se velkoui část dne drží kousek stranou. K Nájin se však chová velmi vstřícně a občas jsou spolu. Po loňském páření s Nájin už projevil letmý zájem jen o jižní samice, k ničemu ale zatím nedošlo.

Severní bílí nosorožci mají stejně jako ostatní nosorožci velice dobrý sluch, takže když na ně ve čtyři hodiny jejich oštřovatelé zavolají, hned se vydají k místu přikrmování. Suni jako jediný samec v menší bomě dostává pořádnou porci vojtěšky, sena, mrkve a banánů, zatímco Nájin má příděl přece jen trochu menší.

Večeře trvá asi dvě hodiny a nosorožci se pak vracejí k obcházení svých výběhů. Pohybují se hodně i za tmy a někdy stráví popocházením po výběhu úplně celou noc. V Ol Pejetě je můžete navštívit i vy. Společně s CK Adventura pořádá naše zoo v únoru příštího roku zájezd do Keni, jehož součástí bude i výlet do výběhu severních bílých nosorožců. Těšíme se na vás.

Foto: Jan Stejskal/ZOO DK