Duben a Květen 2010: Velký výběh a oddělení Fatu od Nájin


15.5.2010
Po dokončení plotu a přesunu pěti samic jižních bílých nosorožců (jedna byla přesunuta i s mládětem) byly 21. dubna poprvé brány velkého výběhu o velikosti asi 300 hektarů otevřeny i Sudánovi, Nájin a Fatu. Brzy odpoledne prošla jako první do velkého výběhu Nájin a Fatu ji za chvíli trochu otráveněji následovala. Otevřenou plání vyrazily směrem k vyšší trávě a akáciím. Zůstaly venku celou noc, neustále sledovány ošetřovateli a ozbrojenými strážci. Několik hodin strávily i se čtveřicí jižních samic.

Sudán do velkého výběhu první den také nakrátko vstoupil, ale působil trochu vystrašeně a utekl zpátky do bezpečí bomy. Druhý den, poté co byl nalákán k průchodu branou, už byl odvážnější a zvědavější, venku strávil celý den a noc a byl spatřen až na úplně opačném konci velkého výběhu.

Po nocích strávených venku se nosorožci vrátili do bom, aby mohli dostat pořádnou porci jídla a ošetřovatelé je mohli prohlédnout kvůli klíšťatům. Bylo vidět, že si nově nabytou svobodu ve velkém výběhu užívali a občas se dokonce zdráhali vrátit se do svých bom. Po jemném přesvědčování od svých ošetřovatelů se však přece jen vrátili.

Poté, co si užili několik prvních dnů ve velkém výběhu, však začali dávat přednost pobytu zase v bomách. Pro ošetřovatele bylo velice složité je do velkého výběhu vylákat. Začalo být rovněž zřejmé, že mezi samci a samicemi nedocházelo k dostatečnému množství interakcí a že se Nájin k Fatu chovala velice ochranitelsky.

Aby bylo pouto mezi Nájin a Fatu oslabeno, byla 3. května Fatu umístěna do nejzazšího kouta bomy a Nájin vypuštěna do výběhu 400 x 400 metrů. Na Fatu byla asi půl hodiny znát úzkost, pak se ale rychle vzpamatovala. Od té doby není Nájin a Fatu umožněn žádný kontakt, ani vizuální. Mělo by tak dojít k tomu, že začnou mít zájem ne o sebe navzájem, ale o samce.

Nájin je v současné době stále ve výběhu 400 x 400 metrů a odmítá jít do velkého výběhu. Bez kontaktu s ostatními zvířaty v bomách a za pomoci jídla se jí ale do velkého výběhu nakonec dostat podaří. V ideálním případě se samice Nájin zapojí do skupiny dalších samic a začne přirozeně hormonálně cyklovat.

Sudán je teď ve velkém výběhu neustále a daří se mu opravdu dobře. Každý den odpoledne dostává pořádnou porci krmení. Až se k němu Nájin přesune, stane se velký výběh jejich stálým domovem.

Ve čtvrtek 6. května byli vůbec poprvé spojeni rovněž Suni a Fatu. Nebyly zaznamenány žádné náznaky agresivity, takže jim bude i nadále dopřáváno trávit čas společně.

Po celou dobu je samicím, stejně jako tomu bylo ještě v zoo, odebírán dvakrát týdně trus, který vyšetřuje tým docenta Franze Schwarzenbergera na Veterinární univerzitě ve Vídni. Metodiku vyvinul sám Franz Schwarzenberger.

Z Ol Pejety odjela ošetřovatelka Berry White, která dohlížela na přesun nosorožců a zůstala s nimi ještě několik dalších měsíců. Odteď jsou severní bílí nosorožci plně v péči místních ošetřovatelů.