Odborníci v oblasti výzkumu reprodukce a kmenových buněk připravili plán na záchranu severních bílých nosorožců


22.12.2015
Skupina mezinárodních vědců připravila plán na záchranu posledních tří nosorožců tuponosých severních (jinak též severních bílých, Ceratotherium simum cottoni) na světě. Cílem je využití zbývajících tří jedinců a vzorků tkání z již uhynulých nosorožců ke znovuobnovení populace. Pro tento účel vědci chtějí aplikovat nejmodernější poznatky z výzkumu reprodukce a kmenových buněk.
Pod vedením německého Leibnizova institutu pro výzkum divokých a zoo zvířat (IZW), San Diego Zoo Global z USA, vídeňské Zoo Schönbrunn a ZOO Dvůr Králové odborníci vypracovali záchranný plán pro severní bílé nosorožce. Plán zahrnuje použití jak pohlavních buněk posledních žijících jedinců, tak tzv. indukovaných pluripotentních kmenových buněk (v angličtině iPS cells). Tyto buňky je možné získat z tělních buněk nosorožců, například z jejich kožní tkáně. Následně existuje možnost z iPS buněk vyvinout nervové buňky, buňky srdečního svalu, nebo dokonce pohlavní buňky. Pokud by šlo vše podle plánu, in vitro oplodněné pohlavní buňky by bylo možné vložit do náhradní matky, která by porodila plodného jedince severního bílého nosorožce. Toto vůbec první použití technologie kmenových buněk v ochraně přírody je průlomové. Případný úspěch by přinesl nové možnosti v boji proti lidmi způsobenému vymírání biologických druhů.

Na odborném jednání “Ochrana přírody pomocí buněčných technologií”, které se konalo ve Vídní ve dnech 3. až 6. prosince, došli přední světoví odborníci ze čtyř kontinentů k závěru, že k záchraně severních bílých nosorožců vede jediný způsob, a to využití buněčných technologií. Jednomu z účastníků jednání, japonskému vědci z oblasti výzkumu kmenových buněk Katsuhiku Hajašimu (Kjúšú University), se už podařilo “vypěstovat” myš z jednoduchých kožních buněk. Mezinárodní tým vědců se v současné době snaží zkušenosti z tohoto úspěšného výzkumu převést do výzkumu kmenových buněk severních bílých nosorožců.

Po smrti Noly a Nabiré zůstávají na planetě pouze tři poslední nosorožci severní bílí. Nola, 41 let stará samice, uhynula v San Diego Zoo Safari Parku 22. listopadu. Samice Nabiré uhynula v ZOO Dvůr Králové 27. července ve věku 32 let. Zbývající jedinci, samec a dvě samice, žijí v současné době v rezervaci Ol Pejeta v Keni. Kvůli vyššímu věku či sníženým reprodukčním schopnostem je jejich přirozené rozmnožení velice nepravděpodobné. Genetický materiál z více než deseti jedinců severních bílých nosorožců je však uchován v genetických bankách v Berlíně a v San Diegu. Vědci se snaží tyto genetické informace využít, aby zabránili vyhynutí tohoto druhu nosorožců.

První výzkumy kmenových buněk získaných ze severních bílých nosorožců už byly zahájeny. Úplný záchranný a výzkumný plán bude zveřejněn jako tzv. status report v roce 2016.