Říjen 2010: Náznaky páření Fatu a Suniho


15.10.2010
Poprvé za celých deset měsíců, které uplynuly od příjezdu severních bílých nosorožců, byly pozorovány skutečné známky toho, že by se nosorožci mohli pářit. Byl to kupodivu Suni, kdo jevil zájem o mladou Fatu. Jednoznačné znaky její říje byly zaznamenány během několika posledních týdnů.

Suni a Fatu stále zůstávají ve výběhu 400 x 400 m, odděleni od Sudána, Nájin a sedmi jižních bílých nosorožců. Mají s nimi ale možnost vizuálního kontaktu. Sudán s Nájin o sebe ale vůbec nejeví zájem. Sudán však i nadále „obtěžuje“ samice jižních bílých nosorožců a Daley, jedna ze samic, nedávno porodila, což znamená, že by asi za tří měsíce mohla být potvrzena její říje. To by mohlo Súdána posunout správným směrem.

V ZOO Dvůr Králové jsme před časem uspořádali společně s časopisem Superfino soutěž pro děti z okolních škol. Děti kreslily pohlednice pro nosorožce v Keni a jejich kresby pak byly vystaveny v galerii v zoo. Nejhezčích pět obrázků pak bylo posláno jako pozdrav do Keni. Pohlednice měly vyjádřit vděk za snahu zachránit severní bílé nosorožce a Ol Pejeta všem účastníkům soutěže posílá poděkování. Bylo prý moc milé, že obrázky přišly až z České republiky.