Říjen 2014: Suni v Ol Pejetě uhynul


11.10.2014
V pátek 17. října ráno byl nalezen v keňské rezervaci Ol Pejeta samec nosorožce bílého severního Suni bez známek života. Na místě bylo vyloučeno, že by byl upytlačen.

Suni byl jedním z posledních sedmi známých nosorožců severních bílých na světě a zřejmě i posledním severním bílým samcem, který se mohl zapojit do přirozené reprodukce. Další dva samci, Sudán a Angalifu, jsou ještě starší než Suni, oběma je přes 40 let. Suni se v ZOO Dvůr Králové narodil v červnu 1980 jako vůbec první severní bílý nosorožec na světě, kterého se podařilo odchovat v zajetí. Oba jeho rodiče, matka Nasima i otec Saút, pocházeli z volné přírody.

Veterináři v Ol Pejetě nejdříve vyloučili nakažení snětí slezinnou a pak provedli pitvu. Ta zatím nevedla ke zjištěním, která by jednoznančně vysvětlovala příčinu Suniho smrti. Otec Suniho, Saút, uhynul v ZOO Dvůr Králové v roce 2006 přirozenou smrtí. Bylo mu 34 let, tedy stejně jako nyní Sunimu.

ZOO Dvůr Králové koordinuje odebrání genetických vzorků z těla uhynulého nosorožce. Do Keni ihned odletěl špičkový odborník Robert Hermes z berlínského Institutu pro výzkum zoo a divokých zvířat (IZW), který přímo v rezervaci dohlédne na to, aby byly zachovány vzorky použitelné pro případné budoucí umělé techniky oplodnění. Dříve odebrané vzorky, například semene, jsou uloženy ve speciálním zařízení v Berlíně a mohou být použity pro umělou reprodukci.