„Úmrtí Noly je smutná zpráva. Ztrátou každého jedince se zvětšuje závazek, který k tomuto kriticky ohroženému druhu lidstvo má,“ uvedl ředitel ZOO Dvůr Králové Přemysl Rabas. V současné době pracuje skupina špičkových vědců v Evropě pod vedením ZOO Dvůr Králové a IZW Berlín na vytvoření postupu pro umělé rozmnožení severních bílých nosorožců. Druhá podobná skupina pracuje v San Diegu.
„Všichni vědci mají k dispozici biologický materiál nejen ze všech našich živých zvířat, ale i z těch, která jsou již léta po smrti. Je tedy naděje, že když se kolegům v San Diegu nepodařilo přirozenou cestou severní bílé nosorožce rozmnožit, mohou významnou měrou přispět k záchraně tohoto druhu při využití genetického inženýrství,“ dodal Přemysl Rabas.
Tomuto účelu může být paradoxně užitečná i smrt Noly. Samice zdravotními komplikacemi trpěla už řadu měsíců. Její stav se v sobotu zřetelně zhoršil a v neděli kolegové v San Diegu nakonec přistoupili k eutanázii.
Se souhlasem ZOO Dvůr Králové byly z Noly odebrány vzorky, které bude možné využít pro případné rozmnožení severních bílých nosorožců umělými technikami reprodukce. ZOO Dvůr Králové byla také oslovena organizací Smithsonian Institute ve Washingtonu, zda by ostatky Noly mohly být uloženy v této instituci. Jednání ještě nebyla uzavřena.
Foto: Jan Stejskal/ZOO Dvůr Králové
Uhynula samice Nola, jeden z posledních čtyř severních bílých nosorožců na světě
23.11.2015
V americkém San Diegu musela být včera utracena samice Nola, která byla jedním z posledních čtyř nosorožců tuponosých severních na světě (jinak též bílých severních). Zoologická zahrada ve Dvoře Králové jako jediná na světě severní bílé nosorožce rozmnožila a přinesla tak naději na jejich záchranu. Pro zvýšení šancí tohoto projektu poskytla před čtvrt stoletím část svých zvířat včetně samice Noly zoo v San Diegu. Další čtyři nosorožce ze stejných důvodů zapůjčila v roce 2009 do rezervace v Keni. V obou případech snaha o přirozenou reprodukci selhala.