V Německu se povedl rekordní odběr vajíček nosorožců. Získané zkušenosti pomohou při záchraně nosorožců bílých severních


16.6.2020
V loňském roce mezinárodní konsorcium BioRescue, jehož členem je i Safari Park Dvůr Králové, poprvé odebralo vajíčka vzácným samicím nosorožců bílých severních v Keni a v laboratoři z nich vytvořilo embrya. Kvůli opatřením proti šíření koronaviru v současné době není možné do Keni cestovat, práce na záchraně nosorožců tím však neustaly. Mezinárodnímu týmu vědců se na konci května podařilo v německém Serengeti Parku Hodenhagen odebrat samici nosorožce bílého jižního 12 vajíček, z nichž byla později vytvořena čtyři embrya. Jde o dosud nejvyšší počet vajíček odebraný jedné samici během jednoho zákroku i o nejvyšší počet embryí, který z nich pak byl vytvořen. Znalosti a zkušenosti získané při práci s jižními bílými nosorožci jsou přitom zásadní pro pozdější úspěch i u severních bílých nosorožců.

Vajíčka byla odebrána sedmileté samici jménem Makena 26. května. Té měl být z Velké Británie dovezen vhodný partner na páření, kvůli koronaviru byl ovšem transport odložen. Odebrání vajíček se tak ukázalo jako vhodná alternativa, která pomáhá samicím, jež se nemohou přirozeně rozmnožovat. V laboratoři se z 12 odebraných vajíček podařilo celkem sedm oplodnit a čtyři se vyvinula v kvalitní embrya, která bylo možné zamrazit. Ta budou později využita pro transfer do těla matky, jež je donosí. Stejnou metodu je nutné použít pro záchranu nosorožců bílých severních a právě zkušenosti z práce s genetickým materiálem nosorožců bílých jižních jsou nesmírně cenné.

“Jsme rádi, že jsme se po omezeních souvisejících s koronavirem mohli vrátit k práci,” uvedl Thomas Hildebrandt z IZW Berlín a vědecký vedoucí konsorcia BioRescue. “V Hodenhagenu jsme dosáhli zatím svého nejlepšího výsledku a na jeho základě se díváme s optimismem na možnost záchrany téměř vyhynulých nosorožců bílých severních,“ dodal Thomas Hildebrandt.

“Všechny metody a postupy, které používáme pro záchranu severních bílých nosorožců v Keni, byly vytvořeny díky spolupráci vědců a evropských zoologických zahrad,” řekl Přemysl Rabas, ředitel Safari Parku Dvůr Králové. “Výsledky z Hodenhagenu jsou slibné a ukazují, že výzkum zaměřený na pomoc zvířatům v lidské péči může přinášet výsledky použitelné i pro záchranu zvířat ve volné přírodě. Věříme, že nabyté zkušenosti povedou k úspěšné březosti s čistým embryem severního bílého nosorožce v Keni v dohledné budoucnosti.”

přispějte na záchranu nosorožců online

“Ochrana přírody je pro nás velmi důležitá,” přidal Fabrizio Sepe, ředitel německého Serengeti Parku Hodenhagen. “Už v roce 1996 byl u nás narozený samec Kai vypuštěn v Namibii do volné přírody a vracet něco zpátky přírodě je velmi silný moment i pro mě osobně. Jsem proto rád, že jsme mohli projektu BioRescue pomoci a jsem si jistý, že společnými silami můžeme zajistit dlouhodobou budoucnost na této planetě pro mnoho druhů.”

“Těší mě, že se nám podařilo získat další embrya jižních bílých nosorožců,“ dodal Cesare Galli, ředitel laboratoře Avantea v italské Cremoně. “Právě embryotransfery tohoto poddruhu pro nás budou v nejbližší době důležitým vodítkem pro zvládnutí obdobného postupu se vzácnými embryi nosorožců severních bílých, která se nám již povedlo vytvořit, a která ještě v budoucnu vzniknou.”

V tuto chvíli není zřejmé, kdy se tým odborníků opět dostane do keňské Ol Pejety, kde poslední dvě samice nosorožců severních bílých žijí. Stane se tak, jakmile příšlušné státy umožní přechod hranic. BioRescue je mezinárodní konsorcium, jehož členy jsou kromě Safari Parku Dvůr Králové, IZW Berlín a Avantey rovněž Max Delbrückovo centrum pro molekulární medicínu, Univerzita Kjúšú a Univerzita v italské Padově. Hlavním podporovatelem konsorcia je německé federální ministerstvo pro výzkum a vzdělávání (BMBF), v Česku projekt podporuje především Nadace ČEZ.

Fotogalerie