Zebry bezhřívé podpořilo na Safariběhu ČSOB navzdory extrémnímu počasí na devět set sportovců. Vyběhl i oblíbený Haďák.


10.4.2022
Sníh, déšť, silný vítr i slunce. Safariběh ČSOB se nesl ve znamení extrémního počasí, jaké ani pamětníci nezažili. Navzdory tomu se tradiční akce, jejíž kompletní výtěžek poputuje na záchranu zeber bezhřívých v Ugandě, setkala s velkým úspěchem.

Průvodcem Safariběhu ČSOB 2022 na podporu zeber bezhřívých se stal herec Šimon Bilina, který je protagonistou Adama Hrušky alias Haďáka v seriálu ZOO. „Je mi velkou ctí, že jsem mohl podpořit akci, díky níž bude možné chránit tento ikonický druh. Mám velkou radost, že ani v tak složité době není příznivcům safari parku lhostejná ochrana zvířat, v níž safari park vyniká,“ říká Šimon Bilina. Ten osobně nejen odstartoval všechny startovní kategorie, vyhlásil vítěze, ale také vyběhl na trasu v délce pěti kilometrů. „Prohlédnout si Africké safari Josefa Vágnera z téhle netradiční perspektivy je velký zážitek,“ dodává.

Kompletní výtěžek akce poputuje na podporu programu záchrany zeber bezhřívých, který safari park vede spolu se Zoo Liberec. „Je málo druhů, které mají na Česko tak silnou vazbu jako právě zebry bezhřívé. Jsme nesmírně vděční všem, kdo Safariběh ČSOB podpořili,“ říká šéf mezinárodních projektů safari parku Jan Stejskal. Safariběhu ČSOB se letos zúčastnilo na 900 běžců.

Je jen málo druhů, které jsou tak úzce spjaté s českými snahami o záchranu zvířat, jako zebry bezhřívé. Jejich „český příběh“ se píše již přes 50 let. Právě před víc než půlstoletím přivezl první „bezhřívky“ z Afriky legendární dvorský ředitel Josef Vágner. Chov od té doby pokračuje: v lidské péči žijí zhruba 40 desítky zeber bezhřívých. Všechny mají původ právě v Podkrkonoší.

V divočině žijí zebry bezhřívé především v Ugandě, a to na dvou lokalitách. Na podporu divokých zeber i na management chovu v lidské péči se dvorsko-liberecký plán záchrany zaměřuje.

Fotogalerie