Safari park počítá koronavirové ztráty. Škody dosáhly 23 milionů a dál rostou


21.5.2020
Safari Park Dvůr Králové ztratil v důsledku opatření spojených s koronavirem už 23 milionů korun a škody stále rostou. Příznivci safari masivně pomáhají – desetinásobně přibylo například adopcí zvířat. Přesto muselo v reakci na ztráty dojít k pozastavení některých stavebních projektů i zmrazení růstu platů zaměstnanců.

„Udržení standardů péče o zvířata je finančně náročné a pomáhá nám každý návštěvník, který safari park navštíví. Proto silně pociťujeme výpadky ve financování vyplývající především z chybějící návštěvnosti,“ shrnuje situaci po dvou měsících omezení ředitel Přemysl Rabas. Od března do konce května 2019 navštívilo safari park přes 105 tisíc lidí, v letošním roce to je pouze 24 tisíc. Přímá ztráta na vstupném tak zatím činí téměř deset milionů korun.

Na druhou stranu se mile navýšily příjmy z podpory návštěvníků formou adopce zvířat. „Lidé nám od dubna do poloviny května formou adopcí přispěli už 400 tisíc korun, ve srovnatelném období loňského roku to bylo víc než desetkrát méně. Všem za tuto milou podporu moc děkujeme,“ doplňuje Rabas.

Velkou část příjmů safari parku tvoří také výnosy z hotelu a kempu, zážitků a prodeje suvenýrů. V těchto oblastech zaznamenal safari park za dobu, kdy byl nuceně uzavřený, ztrátu přesahující 11 milionů korun. Hotel, stejně jako Safaribusy, Afrika trucky, večerní safari a další oblíbené atrakce se spustí 25. května. „V tuto chvíli je kapacita hotelu a kempu téměř vyčerpaná, ale stále ještě jde najít volné termíny i do konce sezony,“ doplňuje vedoucí návštěvnického servisu Jan Pařík.

Safari Park Dvůr Králové už přijal první opatření vedoucí k snížení ekonomických ztrát. „Na zvířatech šetřit nejde. Abychom ušetřili z provozního rozpočtu, odložili jsme veškeré neurgentní opravy, jako je například výměna průhledné střechy v pavilonu Ptačí svět v ceně milionů korun, nebo plánované navýšení platů zaměstnanců“, dodává ředitel safari parku. Naopak plánovaný velký projekt expozic jihozápadní Afriky přímo vedle Neumannovy vily se pomalu rozbíhá. V pondělí 18. května spustili stavebníci první etapu, která zahrnuje nové občerstvení nebo zcela novou expozici pro plameňáky a další ptáky.

Od března do června zaznamenává obvykle safari park nejvyšší návštěvnost svých vzdělávacích programů. V roce 2019 za tyto čtyři měsíce prošlo programem s průvodcem přes dva a půl tisíce školních dětí a další takřka čtyři tisíce školáků při návštěvě využily pracovní listy bez průvodce. „V letošním roce jsme za stejné období odvedli 33 dětí. V současnou chvíli je zřejmé, že ani v červnu se tyto programy takřka nerozběhnou, většinu akcí školy zrušily a zůstaly jen některé školky,“ vysvětluje Ilona Kratochvílová, která chod vzdělávacích programů v safari parku zajišťuje.

Kvůli zavřeným hranicím a interním opatřením států, se kterými safari park spolupracuje, se zkomplikoval i vývoj u některých ochranářských programů. Z důvodů uzavřených škol a přírodních rezervací stojí vzdělávací programy v Senegalu, zpoždění ale také týká projektu na záchranu severního bílého nosorožce. Pro něj je důležité opakované odebírání vajíček posledních samic severního bílého nosorožce, ke kterým se však v současnosti do Keni nedostanou zahraniční experti. „Pravidelné odběry vajíček v Keni nám umožňují vytvářet embrya, která jsou pro záchranu tohoto nosorožce zcela zásadní. Zrušením dubnového zákroku v Keni jsme s největší pravděpodobností o nějaká embrya přišli,“ vysvětluje vedoucí ochranářských projektů safari parku Jan Stejskal.

Safari parku tak v tuto dobu pomáhají všichni, kdo adoptují některé ze zvířat a pomáhají s pokrytím nákladů na jejich chov, nebo dobrovolní dárci, kteří přispívají buď prostřednictvím DMS, nebo na konto Wildlife. Naprostou novinkou je i online kampaň Pozvi zvíře na oběd. Významným gestem pomoci je však především samotná návštěva safari parku.